Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ МІЖГАЛУЗЕВИХ КОМПЛЕКСІВ

54. БУДІВЕЛЬНИЙ КОМПЛЕКС

54.2. Сировинна база та принципи розміщення. Географія основних галузей промисловості будівельних матеріалів

  Залежно від конкретних потреб будівництва і стадій технологічного процесу промисловість будівельних матеріалів поділяється на: 1) видобуток і первинну обробку мінерально-будівельної сировини (пісок, гравій, щебінь); 2) виробництво в'яжучих матеріалів (цемент, вапняк, гіпс); 3) виробництво різних стінових матеріалів, виробів і конструкцій, особливо бетонних і залізобетонних, для будівництва будинків і споруд. Сучасне будівництво використовує чимало будівельних матеріалів, що їх виробляє хімічна промисловість, — пластмаси, смоли, лінолеум, полістиролові плити та ін. Для виробництва їх використовують шлаки металургійних заводів та електростанцій, з яких виробляють цемент, шлакоблоки, шлаковату. У будівництві застосовують деталі з литого каменю, мінеральну вату, яку одержують із розплавленого базальту.

  На розміщення промисловості будівельних матеріалів значний вплив мають сировинні бази. Це пов'язано зі значною та низькою транспортабельністю мінерально-будівельної сировини. Водночас розміщення промисловості будівельних матеріалів залежить від споживчого фактора. Поширення сировинних ресурсів, дешевість і вантажомісткість сировини й готової продукції, значне їх поширення зумовили головну економіко — географічну особливість промисловості будівельних матеріалів — одночасне тяжіння виробництва до сировини й споживача.

  Значення сировинного і споживчого факторів неоднакове для різних галузей, стадій і типів підприємств. Вирізняють: 1) галузі переважно сировинної орієнтації (виробництво цементу, цегли, азбоцементних і шиферних виробів, вогнетривких матеріалів, скла, керамічних труб, гіпсу); 2) галузі переважно споживчої орієнтації (виробництво бетону, залізобетонних виробів і конструкцій, м'яких покрівельних матеріалів, санітарно-технічних виробів).

  Стосовно до джерел сировини і районів споживання готової продукції підприємства промисловості будівельних матеріалів поділяються на три типи. Одні видобувають, а також попередньо обробляють сировину і територіально прив'язані до природних ресурсів. Інші виготовляють матеріали (цемент, вапняк, гіпс), що зазнають подальшої переробки. Ці підприємства мають повний цикл виробництва — від сировини до готової продукції та зазвичай пов'язані з сировинними базами. Деякі підприємства випускають готові вироби з матеріалів, підданих первинній обробці. Вони, своєю чергою, поділяються на підприємства з повним циклом, які в основному тяжіють до сировини (скло, цегла), і на підприємства, що працюють на привізних напівфабрикатах і розміщуються в місцях споживання (бетон, залізобетонні вироби й конструкції).

  Основною галуззю промисловості будівельних матеріалів є цементна. Вона орієнтується переважно на сировину. Оптимальні умови для розвитку цементної промисловості мають райони, де є не тільки вапняки й глини (або мергелі), а й мінеральне паливо. Сировинною базою для цементної промисловості можуть бути також шлаки, сланцева зола та інші відходи. їх утилізація зумовлює появу територіальних поєднань цементної промисловості з чорною та кольоровою металургією.

  Промисловість збірного залізобетону пов'язана з районами споживання готової продукції. Більша частина залізобетонних виробів і конструкцій використовується безпосередньо в центрах виробництва.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua