Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

43. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

43.1. Німеччина

  Географічне положення та основні відомості про країну. Німеччина знаходиться в центрі Європи і межує з 9 країнами. На півночі вона має широкий вихід до Північного та Балтійського морів, а з них

—   у Світовий океан; на сході межує з Польщею, на південному сході

—    з Чехією, на півдні — з Австрією та Швейцарією, на південному заході — з Францією, на заході — з Люксембургом, Бельгією та Нідерландами, на півночі — з Данією. Центральне розміщення Німеччини в сучасній Європі дуже вигідне для її розвитку і міжнародного співробітництва.

  Територія — 356,96 тис. км2. Столиця — Берлін (3,5 млн. жителів). Адміністративно-територіальний поділ — 16 земель. Населення — 81,7 млн. осіб. Державна мова — німецька. Релігія — християнство. ЗО млн.. жителів — протестанти, 28 млн. — католики. Грошова одиниця — німецька марка(1DМ = 100 пфенігам).

  ФРН — федеративна держава, кожна земля якої має власні конституцію, парламент і уряд. Глава держави — федеральний президент. Вся повнота виконавчої влади належить федеральному канцлерові. Верховний законодавчий орган ФРН на рівні федерації — бундестаг (парламент). Інтереси земель представляє бундесрат, який забезпечує для них можливість впливу на законодавчу і виконавчу владу федерації.

  Політичні партії: Християнсько-демократичний союз, Християнсько-соціальний союз, Вільна демократична партія, Соціал-демократична партія Німеччини, Партія «зелених», Партія демократичного соціалізму, Націонал — демократична партія, Республіканська партія.

  У ФРН налічується до 700 молодіжних організацій, союзів і груп. Найвпливовіші з них — Об'єднання політичної молоді та Німецьке федеральне молодіжне об'єднання. Найчисленніша й найвпливовіша профспілкова організація — Об'єднання німецьких профспілок.

  Природні умови та ресурси. За рельєфом Німеччину можна поділити на дві частини: північну — низовинну та центральну й  південну, що зайняті височинами і горами. На півночі країни — Північно-німецька низовина. В центральній частині — невеликий масив Гарц (1142 м.). На заході середньої частини знаходяться Рейнські Сланцеві гори (747 м.), на сході — Тюрінгенський Ліс і Рудні гори. На південному заході здіймаються гори Шварцвальд (1493 м.). На півдні Баварське плоскогір'я закінчується північними відрогами Альп з найвищою вершиною Німеччини горою Цугшпітце (2963 м.).

  Клімат Німеччини помірний. З віддаленням від морів він змінюється від морського до перехідного від морського до континентального. Циклони з Атлантики приносять тепло й вологу. Середні температури січня змінюються від 0 до -2 °С. У липні середні температури на півночі +16, +17 °С, на півдні +18, +20 °С. Річна сума опадів на рівнинній частині 600- 700 мм, у горах до 1600—2000 мм.

  Німеччина має густу річкову мережу. Річки повноводні, більшість їх належить до басейну Північного моря (Рейн, Везер, Ельба). На півдні Дунай та його притоки відносять до басейну Чорного моря. Живлення річок в основному дощове і снігове. Найбільші озера знаходяться на півдні (Бодянське та ін.). Значна кількість озер є й на півночі.

  На півночі Німеччини переважають підзолисті ґрунти. Тут вони чергуються з торфово-болотними ґрунтами. На південь і на Баварському плоскогір'ї переважають бурі лісові ґрунти. На схилах гір і в міжгірських улоговинах теж поширені бурі лісові ґрунти. З висотою їх заступають підзолисті та гірсько-лугові ґрунти.

  Майже 30% території Німеччини вкрито лісами, здебільшого насадженнями хвойних порід. На півночі переважає сосна, в центральній частині країни та на півдні,— ялина. Природні широколистяні ліси трапляються рідко. У Гірських районах збереглися окремі масиви букових лісів, які з висотою поступаються місцем ялиново-ялицевим. В Альпах на вершинах гір — субальпійські та альпійські луки.

  У минулому ліси Німеччини мали багатий тваринний світ. Нині великі хижаки (ведмідь, вовк, рись) трапляються рідко. У лісах розводять тварин, що мають значення для розвитку мисливства, — благородних оленів, козуль, кабанів, зайців, ланей, серн, муфлонів, куріпок, фазанів. Водяться борсуки, лисиці, їжаки, а також птахи: тетеруки, глухарі, вальдшнепи. На морському узбережжі — колонії водоплавних птахів.

  Велика увага в країні приділяється охороні природи. Створено десятки природних парків і заповідників. З-поміж них найвідоміші — Гарц, Пфальцський Ліс. Величезної шкоди лісам завдають вихлопні гази автомобілів і кислотні дощі.

  Країна достатньо забезпечена водними ресурсами. У прибережних водах морів виловлюють оселедців, тріску, макрель та інші види риб. Є значні рекреаційні ресурси, представлені джерелами мінеральних вод. У країні чимало пам'яток історії та архітектури, що приваблюють мільйони туристів. Найважливіший вид корисних копалин — кам'яне вугілля Рурського та Самарського басейнів. Є значні запаси калійних солей на півночі країни. Країна багата також на буре вугілля. У північній частині відкрито незначні родовища нафти й газу. В південній гірській частині країни знаходяться різноманітні родовища рудних корисних копалин (свинцево-цинкові, залізні, уранові руди). Майже скрізь є родовища будівельних матеріалів. Відкрито поклади флюориту, графіту тощо.

  Населення. За чисельністю населення Німеччина посідає перше місце в Європі. Переважна більшість — німці. У ФРН проживає близько 100 тис. лужицьких сербів (землі Бранденбург і Саксонія) і 50 тис. датчан (північні райони землі Шлезвіг-Гольщтейн). До 2% населення — вихідці з колишнього СРСР.

  Середня густота населення — більше 230 осіб на 1 км2. Значно вища вона в прирейнських районах, найбільш розвинених у промисловому відношенні. Так, у землі Північний Рейн — Вестфалія, включно з Руром, середня густота досягає 500 осіб на 1 км2, в Гессені — близько 300 осіб на 1 км2. У напрямках на північ, схід і південь вона падає: на півночі Нижньої Саксонії та в гірських районах півдня країни — до 50—70 осіб на 1 км2.

  ФРН — країна з високим рівнем урбанізації. У містах проживає майже 90% населення. Найбільші, крім вищезгаданої столиці — Берліна, міста: Гамбург (1,7 млн. жителів), Мюнхен (1,2 млн.), Кельн (близько 1 млн.). Великі міста виросли головно на берегах Рейну та біля моря. Особливо багато їх у межах Рурського індустріального регіону. Тут вони розміщені на невеликій відстані один від одного і подекуди утворюють суцільний міський район. Найбільші міські агломерації: Рейнсько-Рурська, Рейнсько-Майнська і Штутгартська.

У структурі населення значну групу складають іммігранти, переважно з країн Південної Європи і Туреччини.

  Господарство. За обсягом ВНП (3049,7 млрд. марок 1993 р.) і промислового виробництва ФРН посідає 1-е місце в Європі й 3-є серед провідних країн світу (після СІНА та Японії). Частка ФРН становить близько 7,8% світового ВНП і 28% ВНП країн ЄС. Після об'єднання Німеччини 1990 p. східні землі перейшли на ринкову економіку. В нових федеральних землях виробляється 7,7% ВВП країни. За останні роки в економіку колишньої НДР вкладено 600 млрд. марок.

  Промисловість. Німеччина має найбільш розвинену індустрію в Європі. їй належить одне з перших місць у Європі за виробництвом автомобілів і одне з перших місць у світі за виробництвом хімікатів, пластиків і фарб. Високим рівнем розвитку відзначаються металургійна, хімічна, електротехнічна, машинобудівна галузі, будівельна промисловість. У 1995 р. вироблено 42,1 млн. т сталі, 5 млн. автомобілів, 580 млрд. кВт • год. електроенергії. Частка ядерної енергетики складає 11% . Основними енергоносіями є вугілля (33%), нафта і газ. Німеччина славиться на весь світ своїми пивом, винами й ковбасами. Найбільший промисловий район Німеччини — в басейні річки РУР.

  Понад 4/5 кам'яного вугілля у ФН видобувається в Рурському басейні, 1/10 — в Самарському. Власне видобування нафти незначною мірою забезпечує потреби країни. Найбільші центри нафтопереробки — Кельн, Карлсруе, Інгольштадт, Гамбург. Основу електроенергетики складають ТЕС. Підприємства чорної металургії зосереджені в Рурі та Саарі. Заводи повного циклу є в Нижній Саксонії, в Баварії (Зальцбах) і Бремені. Кольорова металургія працює на імпортній первинній сировині, власному та імпортному ломі кольорових металів. Алюміній виплавляється в землі Північний Рейн — Вестфалія на заводах в Ессені, Ферді, Норді, Гамбурзі й Штаде. Виплавку чорної міді зосереджено в Гамбурзі та Рурі. Центри виробництва рафінованої міді: Гамбург, Люнен, Дуйсбург, Любек. Підприємства машинобудування й металообробки є майже в усіх містах ФРН. Райони багатогалузевого машинобудування: Нижньорейнсько-Рурський, Штутгартський та Рейнсько-Майнський (із центром Франкфурт). Найбільші центри машинобудування — Берлін, Мюнхен, Нюрнбергг, Франкфурт, Кельн, Гамбург, Кіль, Бремен, Магдебург, Лейпциг, Дрезден. Значні центри хімічної промисловості — Берлін, Кельн, Лейпциг, Дрезден, Франкфурт. Майже 4/5 підприємств текстильної промисловості зосереджено в трьох землях — Північний Рейн — Вестфалія, Баден-Вюртемберг і Баварія. Швейна промисловість тяжіє до великих міст. Значним спеціалізованим центром взуттєвої промисловості є м. Пірмазенс у Рейнланд-Пфальці.

  Сільське господарство. ФРН має високопродуктивне сільське господарство, що виробляє 15% ВНП (з урахуванням частки переробних галузей). В ньому працюють майже 5% зайнятих. Потреби населення у продуктах харчування покриваються за рахунок власного виробництва на 90% . Основною галуззю сільського господарства ФРН є тваринництво (67% загального обсягу реалізованої сільськогосподарської продукції). Середній рівень споживання м'ясних продуктів — 97 кг. на рік. Середня врожайність зернових у західних землях — 62, у східних — 53,5 ц/га.

  Транспорт. Основа транспортної системи ФРН — федеральні залізничні колії, що є державною власністю держави. їхня протяжність — 40,9 тис. км., 16 тис. км. із них електрифіковані. Обсяг перевезень 103 млрд. т/км. Автомобільний парк — 42,5 млн. машин, із них 35,5 млн. — легкові; автошляхи всіх класів — 221 тис. км., із них швидкісні — 11 тис. км. Торговий флот налічує 1066 суден загальним тоннажем 5,68 млн. бр.-реч. т. Найбільші порти: Гамбург, Бремен, Росток, Варнемюнде, Вісмар, Штральзунд, Засніц.

  Зовнішньоекономічні зв'язки. Зовнішньоторговий оборот ФРН 1993 р. досяг 1227 млрд. марок (експорт — 627 млрд., імпорт — 600 млрд.). Основними партнерами є країни ЄС — до 61% обороту. Основні статті експорту — продукція машинобудування, транспортне обладнання, продукція текстильної промисловості, залізо, сталь, вино, буре вугілля.

  Туризм. Туристична індустрія дає ФРН значні прибутки. У 1992 р. іноземні туристи, які відвідали ФРН, залишили в країні 17,44 млрд. марок. Найпопулярніші для туристів місця — Балтійське узбережжя, Саксонська Швейцарія, район Баденського озера, передгір'я Альп, Гарц, долини річок Мозелю, Неккару, Майну.

  Соціальний розвиток і соціальна інфраструктура. Середня заробітна плата осіб найманої праці в західних землях ФРН 1993 р. становила 3950 марок, у східних землях — удвічі менше. Середня пенсія за віком: у західних землях 1995 р. — 1887 марок, у східних — 1120 марок. Пенсійний вік чоловіків — 65 років, жінок — 60 років. Середня тривалість робочого тижня в осіб найманої праці — 38,3 год. Оплачувана відпустка — 30 робочих днів (6 тижнів). У ФРН майже 5 млн. безробітних. На оплату квартири й комунальних послуг середня німецька сім'я витрачає 28% місячного бюджету. До 40% західних і 25% східних німців живуть у власних квартирах та будинках.

  Найбільші університети ФРН (за кількістю студентів): Мюнхенський — 60 тис., Берлінський (Вільний) — 58 тис., Мюнстерський — 42 тис., Гамбурзький — 41 тис., Боннський — 36 тис.

  ФРН має досить розвинену мережу засобів інформації, посідаючи за цим показником одне з провідних місць у світі. На 1 тис. жителів у середньому випадає 500 примірників газет і 600 телевізорів. З-поміж газет за тиражем (у тисячах примірників) перед ведуть «Більд» — 4300, «Зюддойче цайтунг» — 380, «Франкфуртер альгемайне» — 361, «Вельт» — 222. Найбільші щотижневі журнали (тираж у мільйонах примірників): «Штерн» — більш як 2, «Шпігель» —понад 1, «Бунте» — 0,97.

  Телевізійна мережа ФРН має складовими загальнонаціональні програми наземного мовлення АРД і ЦДФ, програми регіональних телестудій, супутникові програми «1 плюс», 3 CAT і «Дойче веле», а також низку приватних телекомпаній, серед яких провідне місце посідають РТЛ, РТЛ-2, Супер РТЛ, «Прозібен» і САТ-1 (всього — більше 20). 22,8% жителів ФРН користуються системами кабельної телевізії. Радіомовлення складається з програм земельних телерадіокомпаній, загальнонаціональної радіостанції «Дойчландфунк», радіостанції «Дойче веле» (мовлення на зарубіжжя) і приватних станцій, які ведуть мовлення на регіональному рівні. Національне інформаційне агентство — Дойче Прессе агентур (ДПА).


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua