Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
Навчальний посібник для старшокласників та абітурієнтів

ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

30. ЕКОНОМІЧНІ РАЙОНИ

30.9. Північно-Західний район

  Район знаходиться на крайньому північному заході України, межує з двома зарубіжними країнами — Білоруссю і Польщею. Це найменший за територією і кількістю населення економічний район країни. Більша частина його розташована на Поліській низовині, решта — на Волинській височині.

  Площа району — 40,3 км2. Населення — 2,3 млн. осіб. Район охоплює Волинську і Рівненську області.

Рівнинність, переважання опадів над випаровуванням призводить до заболоченості значної території. Ґрунти більшої частини району малородючі, дерново-підзолисті. Тут значні водні ресурси, густа річкова сітка, багато озер. За лісосировинними ресурсами район поступається тільки Карпатському. Лісами вкрито близько 40% його території.

  З корисних копалин є кам'яне вугілля Львівсько-Волинського басейну і торф. Відкриті родовища природного газу. Великі запаси будівельних матеріалів: граніту, базальту, гнейсів, діабазів, вапняків, глини, піску, крейди. Є сировина для скляної промисловості, каолін. У Рівненській області розробляються поклади бурштину. Трапляється й інше коштовне каміння. Відкрито великі поклади мідної руди. В різних частинах району виявлено мінеральні води.

  У районі значно нижчі від середніх показники густоти населення (57 осіб на 1 км2). Густіше заселена південна частина, міське населення району становить близько 50% усіх жителів. У Північно-Західному районі показники народжуваності переважають показники смертності. Значна частина населення вимушена здійснювати сезонні міграції в пошуках роботи.

  У цілому загальний рівень економічного розвитку Північного Заходу найнижчий у країні. Переважають галузі АПК. Крім харчової і легкої промисловості, тут набули розвитку машинобудування і металообробка, лісова, деревообробна, фарфоро-фаянсова галузі промисловості.

Машинобудування спеціалізується на виробництві сільськогосподарських машин (Ковель, Рівне), приладів (Луцьк, Рівне), устаткування для залізничного^ транспорту (Ковель), автомобілів (Луцьк), будівельних інструментів (Костопіль), обладнання для тваринництва і кормовиробництва (Квасилів, Рожище).

  Підприємства хімічної промисловості випускають хімічні добрива (Рівне), товари побутової хімії і пластмасові вироби.

  У районі розвинута промисловість будівельних матеріалів. Працює цементно-шиферний комбінат у Здолбунові. Обробка граніту і базальту налагоджена в Рівненській області. Скляна і фарфоро-фаянсова промисловість також набула розвитку у цій області (Костопіль, Рокитне).

  Високий рівень мають лісова і деревообробна промисловість. Лісозаготівля зосереджена в районах Дубровиці і Цумані. Великі деревообробні і домобудівні комбінати, меблеві фабрики працюють у Ковелі, Костополі, Луцьку, Рівному, Сарнах.

  Сільськогосподарське виробництво спеціалізується на скотарстві, вирощуванні льону — довгунця, картоплі, хмелю, зерна. Орні землі займають майже 70% сільськогосподарських угідь. Значні площі під сіножатями та пасовищами. Важливими зерновими культурами району є озима пшениця і жито. Озиму пшеницю переважно сіють на півдні району, жито — на півночі. Значні площі зайняті під льоном-довгунцем, хмелем. Північний Захід — один з головних районів країни з вирощування картоплі. У південній частині вирощують цукрові буряки. Розвинуте садівництво та ягідництво.

  Провідна галузь тваринництва — скотарство. На Поліссі воно має молочно-м'ясний напрям, у лісостепових районах — м'ясо — молочний. Розвинуте свинарство, вівчарство, птахівництво. Допоміжними галузями тваринництва є кролівництво, рибництво, бджільництво.

  Харчова промисловість базується на власній сировині. Цукрова і спиртова галузі розвинуті на півдні району, плодоовочева — повсюди. Набули розвитку м'ясна, маслоробно-сироварна, борошномельно-круп'яна і хлібопекарська галузі.

  Основна частина галузей легкої промисловості також використовує місцеву сировину. Це шкіряно-взуттєва і особливо лляна галузі. Із сировинних регіонів льон надходить на заводи первинної обробки, льоноволокно — на Рівненський льонокомбінат, де з нього виготовляють тканини. В районі працюють підприємства текстильної, швейної та панчішно-шкарпеткової промисловості.

  Енергетичною базою району є вугільна і торфова промисловість. У Волинській області знаходиться 9 кам'яновугільних шахт. У північних районах Північного Заходу видобувають торф. Електроенергією район забезпечується переважно від Рівненської АЕС та Добротвірської ДРЕС.

  Транспортне забезпечення Північного Заходу недостатнє. Довжина залізниць становить 1109 км., автошляхів з твердим покриттям — понад 8,5 тис. км. Найбільшими залізничними вузлами в районі є Ковель, Сарни, Рівне, Здолбунів; судноплавними річками — Прип'ять, Горинь, Стир.

          Промислових вузлів у Північно-Західному економічному районі три: Рівненський, Луцький, Ковельський.

Найбільший з них — Рівненський. До його складу входять Рівне, Дубно, Здолбунів. Провідними галузями вузла є машинобудування і металообробка, харчова, легка промисловість, будівельна індустрія.

  У Рівному знаходяться такі великі підприємства, як ВО «Газотрон», «Азот», «Рівненський завод тракторних агрегатів», заводи високовольтної апаратури, торгового обладнання. Харчова промисловість представлена м'ясокомбінатом, овочеплодопереробним і молочним заводами, кондитерською фабрикою. До підприємств легкої промисловості належать льонокомбінат, швейна фабрика і нетканих матеріалів. У місті розвинута будіндустрія (комбінати домобудівний, великопанельного домобудування, ВО «Рівнезалізобетон») та деревообробна промисловість (ВО «Рівнедерев»).

  Провідною галуззю Дубно є харчова промисловість, Здолбунова — будіндустрія.

  Ядром Луцького промислового вузла є Луцьк. До вузла входять також Ківерці, Підгайці та інші менші населені пункти. Провідна галузь тут — машинобудування і металообробка (заводи автомобільний, підшипниковий, електроапаратний, комунального машинобудування і комунального обладнання, виробничо-наукове об'єднання « Електротермометрія »).

  Підприємства хімічної промисловості представлені заводами «Спектр», виробів з пластмас. У місті є підприємства будівельної індустрії (ВО «Волиньзалізобетон», заводи великопанельного домобудування, картонно-руберойдовий і силікатний), легкої промисловості (виробничо-торгове шовкове об'єднання та виробниче об'єднання «Волинь», взуттєва фабрика, завод синтетичних шкір). Багато підприємств харчової промисловості (консервний, «Харчопродукт», продтоварів, хлібо-, молоко -, маслозаводи). До деревообробної промисловості належать меблевий і тарно-бондарний комбінати.

  Головним центром Ковельського промислового вузла є Ковель — значний залізничний вузол нашої країни. Промисловий комплекс складається з різних галузей. У місті є підприємства, що обслуговують залізничний транспорт. Тут також працюють заводи: сільськогосподарських машин, льонообробний, крохмальний, комбікормовий, сироробний, будівельних матеріалів. Є м'ясо-, хлібокомбінати, швейна фабрика та культтоварів, ветсанзавод, деревообробний комбінат.

  Одним з промислових центрів Львівсько-Волинського кам'яновугільного басейну є Нововолинськ. Він розташований на південному заході Волинської області.

  З Північно-Західного району вивозять будівельні матеріали і коштовне каміння (бурштин), сільськогосподарські машини, прилади, підшипники, автомобілі, устаткування для залізничного транспорту, хімічні добрива, лісоматеріали, фанеру, меблі, паркет, тару, стандартні житлові будинки з дерева, лляні тканини тощо.

  Різноманітні машини і обладнання, прилади та інструменти, вантажні і легкові автомобілі, автобуси, штучні і синтетичні волокна, добрива, метали, олія, виноград, кавуни тощо надходять сюди з інших районів країни.

  Оскільки Північно-Західний район має найнижчий у країні рівень промислового розвитку і досить високий для України природний приріст населення, тут гостро постають проблеми раціонального використання трудових ресурсів. Екологічні проблеми пов'язані з радіоактивним забрудненням північної частини Рівненської області і північно-східного краю Волинської внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.

  Меліорація Полісся призвела до того, що на місці колишніх боліт, осушених меліораторами, часто трапляються пересушені землі, які необхідно поливати.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua