Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
МАТЕРИКИ

ЄВРАЗІЯ

КРАКАТАУ

Кракатау — діючий вулкан у Зондській протоці, між о-вами Ява і Суматра, в Індонезії. Висота 813 м. Виверження вулкана Кракатау 27 серпня 1883 р. було назване найбільшою в світі катастрофою. Воно зни­щило 300 сіл і забрало життя 36 000 людей; рев вулкана було чути на відстані 4800 км; вибухова хвиля облетіла навколо земної кулі сім разів, і ще довго на поверхні океану плавали тіла загиблих і уламки споруд.

Кракатау здавався цілком звичайним вулканічним островом: ознак вулканічної активності не спостерігалося, і деякі навіть вва­жали вулкан вимерлим. Але 20 травня 1883 р. кратер гори раптом ожив, викинувши високо у небо гарячий попіл. Незабаром все сти­хло. Оскільки окремі поштовхи, зафіксовані на початку літа, були не дуже сильними, місцеві жителі залишалися спокійними. Але у серпні з надр землі став долинати могутній гул. О першій годині дня 26 серпня острів здригнувся від оглушливого гуркоту. Годиною пізні­ше над ним звелася величезна хмара чорного попелу довжиною 27 км. Люди кинулися до моря, але не всі. Один англієць пізніше писав: «Нещасні тубільці вирішили, що настав кінець світу, вони збилися докупи, немов отара овець. їхні крики робили навколишню атмос­феру ще більш гнітючою».

Наступного ранку найсильніший підземний поштовх розколов ост­рів надвоє. Дві третини Кракатау просто зникли. Хмара пилу здійнялася у небо на висоту 55 км. Гуркіт виверження на якийсь час оглушив жите­лі» північної частини Яви, віддаленої на 160 км від місця катастрофи, а мешканці острова Родрігес в Індійському океані, що знаходиться на відстані 4800 км на заході, вирішили, що там, за горизонтом, йде грандіозна морська битва. Від острова залишився гігантський кратер діаметром 6 км, що йде в глиб моря на 275 м. Заповнення кратера морською водою поро­дило могутню припливну хвилю висотою 40 м, що пішла від острова зі швидкістю 1100 км/год — практично зі швидкістю звуку. Величезна сті­на води зруйнувала сусідні острови і відчувалася навіть на Гавайях і на півдні Каліфорнії. До 28 серпня усе стихло, хоча слабкі поштовхи повто­рювалися аж до лютого 1884 р. Наслідки виверження були трагічними. У морях, що омивають Яву і Суматру, велика кількість пемзи, викиненої вулканом, на кілька днів паралізувала судноплавство.

Протягом кількох місяців шматки пемзи продовжували плавати по всьому Індійському океану. Вулканічний пил висів у небі більше року, викликаючи по всьому світу ефект гало — світлих кіл навколо сонячного диска — і надзвичайно живописні картини заходів сонця. З цієї ж причи­ни колір сонця і місяця іноді змінювався на блакитний або зелений. Оче­видно, через вулканічний пил денні температури впали нижче звичай­ного рівня. У місцях зіткнення тектонічних плит вулканічна активність завжди інтенсивна. Щонайменше 100 вулканів — включаючи Крака­тау — розташовані на лінії з'єднання Індо-Австралійської і Євразійської тектонічних плит. У грудні 1927 р. підземні поштовхи викинули у море нову масу порід і 25 років опісля призвели до виникнення острова Анак-Кракатау.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua