Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ОКЕАНИ

ТИХИЙ ОКЕАН. ОКЕАНІЯ

НОВА ЗЕЛАНДІЯ

Нова Зеландія — архіпелаг і держава у південно-західній частині Ти­хого океану, на о-вах Північний і Південний, розділених протокою Кука, а також на сусідніх (Стьюарт, Снерс, Грейт-Баррієр тощо) і віддалених островах (Чатем, Антиподів, Кермаден, Кемпбелл та інших). Новій Зе­ландії належать острови Токелау, Кука і Ніуе в Тихому океані. Територія 268,7 тис. км2. Велика частина архіпелагу зайнята горбами і горами (вища точка — г. Кука на Південному о-ві, 3764 м, вічні сніги і льодовики). На Північному о-ві — Вулканічне плато (діючі вулкани, гейзери, часто бу­вають землетруси). Клімат субтропічний морський. Середні температу­ри липня від 5 до 12°С, січня від -14 до -19°С. Річки повноводні; багато озер вулканічного походження. У Новій Зеландії 10 національних парків (Маунт-Кук, Тонгаріро, Фіордленд тощо), 2 морських парки, численні резервати. Нова Зеландія простягається з півночі на південь більш ніж на 1600 км, а у найширшому місці досягає 450 км. Північний острів в основному сформувався внаслідок вулканічної діяльності, яка продов­жується й досі. У центральній частині Північного острова знаходиться мальовнича група з чотирьох діючих вулканів, яку вінчає гора Руапеху (2797 м). Лінія гарячих джерел, киплячих грязьових водоймищ і гейзерів тягнеться з півночі на схід, а гірські хребти — з північного сходу на пів­денний захід, паралельно до берегової лінії Північного острова. Найбільш великий гірський масив країни — Південні Альпи, у складі яких знахо­диться найвища гора — Маунт Кук (3754 м) і 360 льодовиків. Він простя­гається майже по всій довжині Південного острова — від проливів Мальборо (національний морський парк) на півночі до Фіордленда (націона­льний парк фіордів) на півдні. Порізаність берегової лінії робить її дуже довгою (15811 км) відносно площі країни. На Південному острові особ­ливо багато озер і швидкоплинних річок. Бл. 3/4 території покрито осадо­чними гірськими породами.

Завдяки тривалій ізольованості Нової Зеландії (відділилася від інших ділянок земної суші понад 80 млн років тому) тут розвинулася унікальна флора і фауна. Надзвичайно різноманітна рослинність, склад якої зале­жить від географічної широти і висоти над рівнем моря — від тропічного лісу в субтропіках на півночі до альпійських лугів на півдні (понад 90 % альпійських рослин ендемічні). Бл. 30 % території займають ліси: 6,4 млн га — вічнозелені природні ліси (багато лісових масивів оголошені націо­нальними парками і заповідниками) і 1,7 млн га — штучні лісопосадки (понад 90 % — радіальна сосна) для лісозаготівель. Майже усі місцеві види комах, павуків, равликів водяться тільки тут. Є кажани, опосуми, тхори. Надзвичайно велика різноманітність морських птахів (87 видів). Багато їх гніздиться на «зовнішніх» островах, доступ туди заборонений (крім орнітологів).

Визначною пам'яткою Нової Зеландії є нелітаючі птахи (бігаючі), найвідоміший з них — ківі. Сухопутні ссавці, які були завезені в Нову Зеландію спочатку полінезійцями (маорі), а потім європейцями, нанес­ли великого збитку деяким видам нелітаючих птахів. Так, наприклад, моа (що досягали 3 м у висоту) стали рідкісними ще до появи на Новій Зеландії європейців. Навколишні води багаті на рибу (понад 400 видів); є чимало китів (32 види китів і китоподібних). Клімат — субтропічний, помірний (оскільки країна розташована посередині між екватором і Південним полюсом) і морський, з високою вологістю. Панують західні віт­ри. Чимало районів схильні до сильних вітрів і проливних дощів. Серед­ньорічна кількість опадів значно коливається: у Веллінгтоні — 1270 мм, а в розташованому приблизно в 400 км на Південному о-ві місті Крайстчерч — 655 мм, на навітряних схилах гір — 2000—5000 мм. У Південних Альпах зимою випадає сніг.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua