Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
БІОСФЕРА

ВИДОВА РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тваринний світ з його великою різноманітністю розмірів, форм, будо­ви, забарвлень і способу життя безлічі загадкових істот вивчений ще недостатньо. Правда, вчені вже нараховують бл. 80 тис. видів молюсків, 27тис. павукоподібних, 20 тис. ракоподібних, 18 тис. риб, 15 тис. черв'я­ків, по 5 тис. голкошкірих і губок, 4 тис. рептилій і т. п. Проте ніхто не зможе дати відповідь на питання, скільки ж усього видів тварин, великих і маленьких, утворюють фауну нашої планети. Особливо важко вивчати дрібних тварин, таких, наприклад, як деякі ряди і сімейства кліщів, павуків, комах, черв'яків тощо. Ентомологам дуже часто доводить­ся обирати собі дуже вузьке поле діяльності, наприклад вивчати жуків якого-небудь одного роду або сімейства.

З усіх класів хребетних тварин краще за інших вивчені птахи. Підра­хунки показали, що кількість видів птахів, що населяють нашу планету, дорівнює всього 8635 або 8548 (частина вчених вважає деякі види тільки підвидами). Треба додати, що у багатьох птахів самці і самиці дуже відрі­зняються за розмірами, формою оперення і забарвленням, оперення змі­нюється також у залежності від віку птаха, сезону і географічного поло­ження місцевості. Крім згаданих 8 тис. видів існують ще десятки тисяч підвидів птахів. Усе це значно збільшує строкатість і величезну різнома­нітність світу пернатих.

Ссавців нараховують бл. 3500 видів, але це число не остаточне, воно безперервно збільшується, оскільки вчені щорічно знаходять і описують до 30—40 видів, раніше невідомих науці. Види великих ссавців, таких, як слон, буйвол, ведмідь, нечисленні; переважають дрібні тварини, при­чому на великих ділянках континентів перше місце за чисельністю за­ймають гризуни.

На першому місці за кількістю видів і за значенням у житті людей знаходяться комахи. На думку деяких ентомологів, число видів відомих науці комах вже досягло 1 500 000, заіншими підрахунками, їх бл. 10 млн. Стверджують, що тільки 1 % видів комах шкодить продуктам, речам і спорудам, цінним рослинам ланів, городів, садів, лісовим породам, сіль­ськогосподарським тваринам і здоров'ю самих людей, інші корисні або нешкідливі. Але й один відсоток — це багато тисяч видів. Серед них: комарі — переносники жовтої лихоманки і малярії, мошки, сліпні і дощовки — переносники туляремії і сибірки, блохи гризунів — охоронці і переносники бацил чуми, мухи цеце — переносники збудників сонної хвороби. Чисельність особин багатьох комах надзвичайно велика. Енто­мологи спробували підрахувати сумарну кількість усіх комах на Землі; вона становить мільярд мільярдів, причому ця цифра вважаєтся трохи заниженою. На кожну людину припадає близько 250 млн цих дрібних тварин.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua