Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

ГРОЗИ

Грози, або грозові бурі — локальні атмосферні збудження, пов'язані з розвитком купчасто-дощових хмар. Такі бурі завжди супроводяться гро­мом і блискавками, сильними поривами вітру і зливами. Іноді випадає град. Більшість гроз закінчується швидко, і навіть найтриваліші з них рідко продовжуються більше двох годин. Грози виникають через атмос­ферну нестійкість і пов'язані в основному з перемішуванням шарів пові­тря, які прагнуть досягнути більш стійкого розподілу за густиною. Могу­тні висхідні потоки повітря є відмітною особливістю початкової стадії грози. Сильні спадні рухи повітря в зонах зливових опадів характерні для її заключної фази.

Грозові хмари часто досягають висоти 12—15 км у помірних широтах і ще більшої — в тропіках. їх вертикальне зростання обмежене стійким станом нижніх шарів стратосфери. Унікальною властивістю гроз є їхня електрична активність. Блискавка може спостерігатися всередині куп­частої хмари, що розвивається, між двома хмарами або між хмарою і землею. Насправді розряд блискавки майже завжди складається з кількох розрядів, що проходять по одному і тому ж каналу, причому так швид­ко, що сприймаються неозброєним оком як один і той же розряд.

Поки ще не зовсім зрозуміло, яким чином відбувається в атмосфері розділення великих зарядів протилежного знаку. Більшість дослідників вважає, що цей процес пов'язаний з відмінностями в розмірах рідких і крижаних крапель води, а також з вертикальними повітряними потока­ми. Електричний заряд грозової хмари індукує заряд на земній поверхні під собою і заряди протилежного знаку навколо основи хмари. Між про­тилежно зарядженими ділянками хмари і земною поверхнею виникає величезна різниця потенціалів. Коли вона досягне достатньої величини, відбувається електричний розряд — спалах блискавки.

Грім, що супроводить розряд блискавки, викликаний миттєвим роз­ширенням повітря на шляху розряду, яке відбувається при його раптово­му нагріванні блискавкою. Грім частіше чутний як довготривалий гуркіт, а не як одиночний удар, оскільки виникає уздовж всього каналу розряду блискавки, і тому звук долає відстань від свого джерела до спостерігача у декілька етапів.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua