Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

СМЕРЧ (ТОРНАДО)

Смерч (торнадо) — сильний атмосферний вихор, вертикальна вісь якого тягнеться до землі від основи грозової хмари. Колір його міняється від сірого до чорного. Приблизно у 80% торнадо на території США мак­симальні швидкості вітру досягають 65—120 км/год і тільки у 1 % — 320 км/год і вище. Торнадо зазвичай супроводжується шумом, подібним до гуркоту рухомого товарного поїзда. Незважаючи на порівняно неве­ликі розміри, смерчі відносяться до найбільш небезпечних штормових явищ. З 1961 по 1999 р. на території США від торнадо гинуло в середньо­му 82 людини на рік. Однак імовірність того, що смерч пройде в даному місці, надто низька, оскільки середня довжина його пробігу досить ко­ротка (бл. 25 км), а смуга обхвату невелика (шириною менше за 400 м).

Смерч зароджується на висотах до 1000 м над поверхнею. Деякі з них так і не досягають землі, інші можуть торкнутися її і знову піднятися. Смерчі переважно пов'язані з грозовими хмарами, з яких на землю ви­падає град, і можуть виникати групами по два і більше. У цьому випадку першим утворюється більш могутній смерч, а потім ще один або трохи більше слабких вихорів. Для формування смерча в повітряній масі необ­хідний різкий контраст температури, вологості, густини і параметрів по­вітряних потоків.

Прохолодне і сухе повітря із заходу або північного заходу насуваєть­ся на тепле і вологе повітря, що знаходиться у приземному шарі. Це супроводжується сильними вітрами у вузькій перехідній зоні, де відбу­ваються складні перетворення енергії, які можуть спричинити форму­вання вихору. Ймовірно, смерч утворюється тільки при певному поєд­нанні декількох досить звичайних чинників, що змінюються у широких межах.

Смерчі спостерігаються на всій земній кулі, але найбільш сприятливі умови для їх формування є в центральних районах США. Частота вини­кнення торнадо зазвичай підвищується в лютому у всіх східних штатах, прилеглих до Мексиканської затоки, і досягає максимуму в березні. На території Айови і Канзаса їх найбільша частота припадає на травень— червень. З липня по грудень кількість торнадо швидко скорочується. Середня кількість смерчів на території США становить бл. 800 на рік, причому половина з них припадає на квітень, травень і червень. Найбільших величин цей показник досягає в Техасі (120 на рік), а най­менших — у північно-східних і західних штатах (І на рік).

Руйнування, спричинені смерчами, жахливі. Вони відбуваються як через сильний вітер, так і через великі перепади тиску на обмеженій площі. Смерч здатний рознести на шматочки будівлю і розвіяти їх в усі боки. Можуть валитися стіни. Різке зниження тиску призводить до того, що важкі предмети, які навіть знаходяться всередині будівель, піді­ймаються у повітря, нібито всмоктуються гігантським насосом, й іноді переносяться на значні відстані.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua