Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

ТРОПІЧНІ ЦИКЛОНИ (УРАГАНИ, ТАЙФУНИ)

Тропічні циклони (урагани, тайфуни) — це загальна назва для цикло­нів, які формуються над океанами в тропіках (за винятком холодних вод Південної Атлантики і південно-східної частини Тихого океану) і не мі­стять контрастної повітряної маси. Тропічні циклони виникають у різних

районах світу, обрушуючись переважно на східні і приекваторіальні ра­йони материків. Вони зустрічаються в південній і південно-західній час­тині Північної Атлантики (включаючи Карибське море і Мексиканську затоку), у північній частині Тихого океану (на заході від мексиканського узбережжя, у районі Філіппінських о-вів і в Південно-Китайському морі), у Бенгальській затоці і Аравійському морі, у південній частині Індійсь­кого океану біля берегів Мадагаскару, поблизу північно-західного узбе­режжя Австралії і в південній частині Тихого океану — від узбережжя Австралії до 140° зх. д.

За міжнародною угодою, тропічні циклони класифікують у залежності від сили вітру. Виділяють тропічні депресії зі швидкістю вітру до 63 км/год, тропічні шторми (швидкість вітру від 64 до 119 км/год) і тропічні урагани, або тайфуни (швидкість вітру понад 120 км/год). У деяких районах земної кулі тропічні циклони мають місцеві назви: в Північної Атлантиці і Мекси­канській затоці — урагани; у Тихому океані біля західного узбережжя Мексики — кордонасо, у західних і більшості південних районів — тайфу­ни, на Філіппінах — багуйо, або баруйо; в Австралії — віллі-віллі.

Тропічний циклон — це величезний атмосферний вихор діаметром від 100 до 1600 км, що супроводжується сильними руйнівними вітрами, зливами і високими нагонами (підвищенням рівня моря під впливом віт­ру). Тропічні циклони переважно рухаються на захід, трохи відхиляю­чись на північ, із зростаючою швидкістю переміщення і збільшуючись у розмірах. Після руху в напрямі полюса тропічний циклон може «повер­нутися», влитися в західний потік помірних широт і почати рухатися на схід. Циклонічні вітри Північної півкулі, що обертаються проти годинни­кової стрілки, мають максимальну силу у поясі діаметром 30—45 км і більше, який починається від «ока бурі». Швидкість вітру поблизу земної поверхні може досягати 240 км/год.

У центрі тропічного циклону знаходиться вільна від хмар зона діаме­тром від 8 до 30 км, яка й називається «оком бурі», оскільки небо тут часто буває ясним, а вітер дуже слабкий. Зона руйнівних вітрів на шляху руху тайфуну має ширину 40—800 км. Розвиваючись і переміщуючись, циклони долають відстані в декілька тисяч кілометрів, наприклад, від місця формування у Карибському морі або в тропічній Атлантиці до вну­трішніх районів материка або до Північної Атлантики. Хоч ураганні вітри в центрі циклону досягають величезної швидкості, сам ураган може пе­реміщуватися дуже повільно і навіть «зупинятися» на деякий час, що особливо характерно для циклонів тропічних широт, які здебільшого ру­хаються зі швидкістю бл. 24 км/год. З віддаленням циклону від тропіків швидкість його руху зростає і в окремих випадках досягає 80 км/год і більше. Ураганні вітри можуть заподіяти великих збитків. Вони здатні валити дерева, будинки, обривати лінії електропередачі і навіть пускати під укіс поїзди. Але до найбільших людських жертв призводять повені, пов'язані з ураганами. Під час просування шторму часто утворюються величезні хвилі, а рівень моря може за кілька хвилин піднятися більш ніж на 2 м. Більшість ураганів супроводжується зливами, які заливають поля і винищують посіви, розмивають дороги і зносять мости, затоплю­ють населені пункти.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua