Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

ПИЛОВІ БУРІ

Пилова буря — перенесення пилу і піску сильними і тривалими вітра­ми, що видувають верхні шари грунту. Типове явище в розораних сте­пах, а також у напівпустелях і пустелях США, Китаю, Єгипту та інших країн. Наносять значного збитку сільському господарству. У посушли­вих пустелях і напівпустелях, а також у степах, на розораних, позбавле­них природної рослинності територіях, вітер руйнує поверхневі шари фунту, перетворюючи їх у тонкий пил. Цей пил підіймається в повітря і переноситься на сотні кілометрів. Розрізняють чорні, жовті, червоні і білі пилові бурі, в залежності від кольору пилу, що переноситься.

Чорні бурі характерні для півдня європейської частини Росії, Украї­ни, США, де видуваються чорноземні грунти. У Середній і Центральній Азії виникають головним чином жовті або білі бурі (видуваються солон­чаки).

Червоні бурі трапляються переважно в Африці з її червоноземними грунтами. Піднятий сильними вітрами пил несеться далеко за межі центрів зародження бур. Так, у кінці квітня 1928 р. в Україні був піднятий грунт з площі бл. 40 млн га. Ця чорна буря перенесла бл. 15 млн т фунту в Румунію і Польщу. Весною 1960 р. сильні чорні бурі пройшли на Північ­ному Кавказі і в Південній Україні. Вітрами був видутий шар фунту тов­щиною до 7—10 см. Пил випадав у Південній Білорусії, на заході Украї­ни, в Румунії, Болгарії.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua