Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
АТМОСФЕРА І КЛІМАТ ЗЕМЛІ

АТМОСФЕРНИЙ ТИСК

Атмосферний тиск — тиск атмосферного повітря на предмети, що знаходяться в ньому, і на земну поверхню. У кожній точці атмосфери атмосферний тиск дорівнює вазі стовпа повітря, що знаходиться над ним; з висотою він убуває. Середній атмосферний тиск на рівні моря еквіва­лентний тиску ртутного стовпа висотою 760 мм або 1013,25 гПа.

До середини XVII ст. повітря вважалося невидимим і невагомим. У 1642 р. італійський вчений Торрічеллі уперше довів, що стовп води висо­тою приблизно 10,3 м врівноважує тиск атмосфери поблизу поверхні Землі. Оскільки ртуть у 13,6 разу важча за воду, то атмосферний тиск урівноважується стовпчиком ртуті висотою 76 см. Трубка, наповнена ртуттю до відмітки 76 см і перекинута відкритим кінцем у посудину з ртуттю, була названа барометром (від грецьк. «барос» — вага). Але якщо атмосфера має вагу і чинить тиск, то величина його повинна бути неод­наковою на різних висотах.

У 1646 р. Пер'є у Франції за допомогою ртутного барометра встано­вив, що на вершині гори тиск менший, ніж біля її підніжжя, тобто що тиск атмосфери з висотою зменшується. Хоч атмосфера простягається вгору на сотні кілометрів, основна маса повітря зосереджена у досить тонкому шарі. Між рівнем моря і висотою 5—6 км знаходиться половина маси атмосфери, у шарі до 16 км — 90 %, а в шарі до 30 км — 99 %. Інакше кажучи, густина повітря з висотою швидко зменшується. Тому 1 м3 повітря на рівні моря важить 1033 г, на висоті 12 км — 319 г, а на висоті 40 км — всього 4 г.

Біля поверхні Землі на 1 см2 площі атмосфера давить з силою, яка дорівнює 1033 г, а на 1 м2 — вже 10 333 кг. Таким чином, на тіло дорослої людини діє вага, яка дорівнює 12—15 тис. кг, або 12—15 т, а на долоню її руки — 150 кг. Однак цієї ваги людина не відчуває, оскільки зовнішній тиск урівноважується тиском повітря всередині тіла. Життя на Землі пристосоване саме до цього тиску, тому під час підйому на великі висоти самопочуття людини погіршується не тільки через нестачу кисню, але й через низький тиск.

Відомо, що чим нижчий атмосферний тиск, тим швидше будь-яка рідина закипає. На висоті бл. 20 км вона закипає при 37°. На цій висоті закипить і кров. Тому космонавтів у польотах вміщують в герметично закриті кабіни і скафандри, створюють їм особливі фізіолого-гігієнічні умови. Відстань, на яку треба піднятися або опуститися, щоб тиск змінив­ся на І мілібар (мілібар — одиниця вимірювання тиску), називається барометричним рівнем. У приземному шарі він дорівнює 8 м. Це означає, що на кожні 8 м підняття тиск знижується на 1 мб. У шарі 4—6 км баро­метричний рівень дорівнює 13 м, а у шарі 12—16 км він дорівнює 40 м. Величина барометричного рівня залежить ще і від температури повітря.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua