Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ГЕОГРАФІЯ
ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ

ФЕРНАН МАГЕЛЛАН

Фернан Магеллан (Магальянш) (бл. 1480—1521) — португальський мореплавець, керівник першої кругосвітньої експедиції. Народився у

Понті-да-Барка в Португалії. Походив з небагатої провінційної дворянської сім'ї, служив пажем при королівському дворі. У 1505 р. Магеллан відправився у Східну Африку і протягом шести років служив у військово-морському флоті. Брав участь у війнах з тубільцями на території Індії, Індокитаю та Малайського архіпелагу, двічі був поранений, після чого відкликаний у Португалію. Магеллан записався добровольцем у кавалерію і в 1512—1515 pp. воював у Марокко, де знову був поранений. Не отримавши підвищення по службі, відправився в Іспанію, вигідно одружився в Севільї і завоював прихильне ставлення короля Карла І (що став згодом імператором Священної Римської імперії під іменем Карла V).

Король зацікавився пропозицією Магеллана направити експедицію на пошук західного шляху до «Островів Пряностей» (Молуккські о-ви) і призначив його командуючим флотилії з 5 кораблів.

Магеллан відплив з порту Сан-Лукар 20 вересня 1519 р.

Експедиція відвідала Канарські о-ви, 29 листопада досягла узбережжя Бразилії, 13 грудня — бухти Гуанабара (район нинішнього Ріо-де-Жанейро), а 26 грудня — гирла Ла-Плати. Біля берегів Аргентини на кораблі флотилії обрушилися сильні шторми. У кінці березня 1520 р. Магеллан вирішив стати на зимівлю в бухті Сан-Хуліан. Тут офіцери-іспанці підняли заколот, захопили три кораблі і спробували відсторонити португальця від командування експедицією. Однак Магеллану вдалося перехопити ініціативу, розправитися з бунтівниками і прийняти на себе командування всією флотилією.

24 серпня кораблі покинули бухту Сан-Хуліан і рушили вздовж узбережжя Патагонії на південь. 21 жовтня 1520 р. судна знайшли вхід у протоку — нині вона носить ім'я Магеллана. Найбільше судно флотилії — «Сан-Антоніо» — відстало, потім було захоплено бунтівними офіцерами й дезертирувало, але Магеллан зміг провести інші три судна вузькою протокою в океан, пізніше названий Тихим. Подорож ставала все більш важкою. Майже всі члени команди хворіли цингою, 19 чоловік померло.

Магеллан, який ніколи не впадав у відчай, щодня вів спостереження і складав карту. Лише через сто днів подорожі по Тихому океану, подолавши майже 17 тис. км, він помітив вдалині вершину гори. Так 6 березня 1521 р. був відкритий о. Гуам (в групі Маріанських о-вів). Незабаром після цього Магеллан, пройшовши на захід ще бл. 2 тис. км, досяг Філіппінського архіпелагу. Він зміг переконати правителя о. Себу присягнути на вірність королю Іспанії і прийняти християнство, однак незабаром після цього вплутався у міжусобний конфлікт вождів о. Мактан і 27 квітня 1521 р. був убитий тубільцями.

Три судна, що залишилися, продовжили подорож на захід, але тільки одне з них, «Вікторія», ведене керманичем Себастьяном Ель-Кано, змогло перетнути Індійський і Атлантичний океани і 6 вересня 1522 р. бла-

гополучно повернутися в Іспанію. Так завершилося перше в історії кругосвітнє плавання, що тривало 1081 день.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua