Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Розділ другий

РЕГІОНИ І КРАЇНИ СВІТУ

Тема 13. АМЕРИКА

Потреба економіко — соціально — географічного вивчення Америки зрозуміла: на континенті розташована чи не найбагатша пара країн світу — США і Канада, контрастно поєднані Бразилія і Болівія, Мексика і Гватемала тощо. Заглиблення у світогосподарські проблеми цієї частини світу, детальний розгляд цілого спектра країн з різним рівнем розвитку, їх вплив на інші континенти допомагає зрозуміти сучасні економічні і соціальні процеси, що відбуваються на континенті.

Оскільки Новий Світ, назва якого закріпилась ще наприкінці ХV - на початку XVI ст., фактично складається з двох материків, то в іноземній літературі їх ще називають "Америками". Може тому й утвердився їх поділ на Північну (Англо-Америку) та Латинську Америку.

Загальна площа Америки майже 42,5 млн. км2, а включаючи Гренландію — понад 44,5 млн. км2. Вона дещо менша від Азії, але значно більша від усіх інших материків.

Обидві Америки сполучені головною гірською системою — Кордильєрами, що простягнулися вздовж Тихого океану.

Протяжність континенту з півночі на південь сягає 14 тис. км., що становить три чверті довжини меридіана.

Ширина Америки у найбільшому місці (на півночі Канади) — 6 тис. км. Найвужчим місцем вважається територія Панами, яку підприємливі американці використали для прокладання на початку XX ст. Панамського каналу завдовжки майже 80 км.

Утворення нових незалежних держав в Америці, яке розпочалось наприкінці XVIII ст. і продовжувалось протягом XIX та XX століть, докорінно змінило політичну карту світу і схилило терези економічного розвитку на користь наймогутнішої супердержави США, яка втримує першість за основними макроекономічними показниками розвитку.

Значним потенціалом вирізняються нові індустріальні держави Латинської Америки: Бразилія, Мексика, Аргентина, які можуть стати в XXI ст. відчутним конкурентом для європейських та інших країн світу.

Міжнародні економічні організації Америки. Амазонський пакт — субрегіональне торговельно-економічне утворення в рамках Латиноамериканської асоціації інтеграції (ЛАІ). У 1978 р. його утворили Болівія, Бразилія, Венесуела, Гаяна, Колумбія, Перу, Суринам і Еквадор для освоєння, використання і охорони ресурсів у басейні Амазонки.

Андська група — субрегіональне торговельно-економічне угруповання в рамках ЛАІ. У 1969 р. її утворили Болівія, Колумбія, Перу, Чилі, Еквадор і Венесуела. Вона здійснює свої завдання згідно з регіональними особливостями, у т. ч. пов'язані з освоєнням родовищ корисних копалин в Андах, налагодження тісних торговельно-економічних зв'язків.

Карибське співтовариство (КАРІКОМ) створене у 1973 р. До його складу входять 13 країн: Антигуа і Барбуда, Барбадос, Беліз, Гаяна, Гренада, Домініка, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Люсія, Тринідад і Тобаго, Ямайка, Монтсеррат, Сент-Кітс і Невіс. Утворене з метою політичного й економічного співробітництва країн — членів, узгодження їх позицій з важливих міжнародних політичних і економічних питань. Воно створене на базі колишніх британських колоній.

Ла-Платська група — субрегіональне торговельно-економічне об'єднання країн у рамках ЛАІ. Створена в 1969 р. у складі Аргентини, Болівії, Бразилії, Парагваю й Уругваю для економічного співробітництва, спільного використання та охорони природних ресурсів басейну р. Ла-Плата.

Латиноамериканська асоціація інтеграції (ЛААІ) — територіально-економічна група латиноамериканських країн. Створена у 1983 р. на основі Латиноамериканської асоціації вільної торгівлі у складі Аргентини, Бразилії, Мексики, Венесуели, Колумбії, Перу, Уругваю, Чилі, Болівії, Парагваю і Еквадору. У рамках ЛАІ діють три субрегіональні угруповання: Ла-Платська і Андська групи, Амазонський пакт. Організація покликана сприяти регіональному співробітництву, спрямованому на прискорення соціально-економічного розвитку країн — учасниць.

Організація Американських держав (ОАД) — утворена у 1948 р. в Боготі (Колумбія). До неї входить 35 країн Західної півкулі, включаючи США і Канаду. Організація створена для того, щоб підтримувати мир і безпеку на континенті, сприяти соціальному, культурному і економічному співробітництву країн.

Латиноамериканська економічна система (ЛАЕС) — регіональна економічна консультативна організація 26 країн Латинської Америки. Організація створена для об'єднання зусиль латиноамериканських країн, щоб співдіяти інтеграційним процесам, координувати плани розвитку, зовнішню економічну політику і т. п. угруповання: Ла-Платська і Андська групи, Амазонський пакт. Організація покликана сприяти регіональному співробітництву, щоб прискорити соціально-економічний розвиток країн — учасниць.

Спільний ринок (МЕРКОСУР) — утворений у 1991 р. у складі Аргентини, Бразилії, Парагваю і Уругваю для ліквідації митних бар'єрів між цими країнами, вільного пересування капіталів, товарів і робочої сили.

Північноамериканський договір про вільну торгівлю (ПАУВТ) — набув чинності в 1992 р., а в складі північноамериканських країн США, Канади і Мексики — з 01.01.1994 р. У договорі передбачається лібералізація торгівлі, послуг і поступова ліквідація митних та інвестиційних бар'єрів.

Центральноамериканський спільний ринок (ЦАСР) — торгово-економічне об'єднання країн Центральної Америки, утворене у 1961 р. у складі Гватемали, Гондурасу, Коста-Ріки, Нікарагуа і Сальвадору. Організація покликана сприяти прискоренню економічного розвитку країн субрегіону шляхом об'єднання їх матеріальних і фінансових ресурсів, координації економічної політики.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua