Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Розділ другий

РЕГІОНИ І КРАЇНИ СВІТУ

Тема 11. АЗІЯ

1. ПІВДЕННО-ЗАХІДНА АЗІЯ

ІРАКСЬКА РЕСПУБЛІКА

 

Площа — 438,3 тис. км2.

Населення — 22,5 млн. осіб.

Столиця — Багдад (4,9 млн. осіб).

Географічне положення. Ірак розташований в центральній частині Південно-Західної Азії, в межиріччі річок Тигру та Євфрату. Його кордони на півночі проходять з Туреччиною, на заході — з Сирією і Йорданією, на півдні — з Саудівською Аравією і Кувейтом, на сході — з Іраном. Невелика частина території омивається водами Перської затоки.

Державний устрій. Ірак — дуже древня країна світу. З XVI ст. і до кінця Першої світової входив до союзу Турецької імперії. В 1930 р. — формально оголошений незалежною державою, хоч знаходився під опікою Великобританії. В 1958 р. в Іраку було повалено монархію. Згідно з конституцією 1970 р. Ірак став суверенною народно-демократичною республікою. До війни 2003 р. главою держави був президент, він же голова вищого органу державної влади — Ради революційного командування, він і верховний головнокомандувач збройних сил. Грошова одиниця — динар.

Природні умови. Більшу частину Іраку займають рівнини верхньої і нижньої Месопотамії. На півночі і північному сході країни вони змінюються гірськими хребтами Вірменського й Іранського нагір'їв, а на півдні і південному заході знаходиться Сірійсько-Аравійське плоскогір'я.

Територія Іраку знаходиться в зоні субтропічного середноморського і на півдні тропічного кліматичних поясів. Літо довге, жарке і посушливе: температура +30° — +35°, зима тепла і дощова із середніми температурами +7°— +9°. Річна кількість опадів коливається від 100 мм. на південному заході, до 300-500 мм. на північному сході.

Найбільше життєве і господарське значення мають річки Тигр і Євфрат, які протікають в межах Верхньої Месопотамії по степових сірих і каштанових ґрунтах і в нижній Месопотамії — по алювіальних поливних ґрунтах. Це район інтенсивного розвитку сільського господарства.Серед корисних копалин важливе значення належить нафті, основні родовища якої знаходяться в передгір'ї Заґроса (Кіркук, Ханакін) у південній частині в районі Басри і на півночі в районі міста Мосула. Її запаси 65 млрд. т. Також в надрах Іраку є поклади залізних і мідних руд, великі запаси фосфоритів, кухонної солі, будівельних матеріалів.

Населення. В Іраку проживає 22,5 млн. осіб. Основну його частину становлять араби (77,1%), курди (19%), решту (3,9%) — менш чисельні народності — туркмани, ассирійці, перси, вірмени. Близько 90% мешканців проживає у центральній (район Багдада) і південній, або, як її ще називають, історичним ядром Іраку (район Басри), частинах держави. Рівень урбанізації у 1990-ті роки становив 75%. Найбільші міста — Багдад (4,9 млн.), Басра, а також Мосул, Кіркук. Середній вік жителів Іраку становить 66 років.

Основна релігія — іслам. Мусульманського населення в країні 95%, із яких 60% — шиїти, 34% — суніти. Офіційна мова — арабська, в Курдистані - арабська і курдська.

Господарство. Основу Іракської національної економіки становлять нафтовидобувна, нафтопереробна, текстильна промисловості, енергетика і не високотехнологічне машинобудування.

Нафтовидобувні промисли ведуться на півночі країни в районі міст Мосул і Кіркук, центральній частині — біля міста Нафт-Хане і на півдні в районі міста Басра. Щорічне видобування нафти становлять 93 млн. т. Однак ірано-іракська і іраксько-кувейтська війни, а також економічні санкції світового співтовариства стали основною причиною зменшення її видобутку.

Важлива галузь економіки Іраку — нафтопереробна промисловість, центром якої є Басра (потужність 3,5 млн. т. нафтопродуктів у рік). Електроенергетика розвинена поблизу великих міст. Дві потужні ТЕС збудовані біля Багдада, у верхній частині річки Тигр (місто Самарра) — ГЕС. Машинобудування представлене в основному складальними і ремонтними заводами. Важливе значення для Іраку має текстильна промисловість, що працює на власній сировині і розміщена у великих містах.

Земельний фонд Іраку становить 75 млн. га, 1/3 якого використовується в сільському господарстві. Основні райони землеробства: Нижня Месопотамія і передгір'я півночі.

У рослинництві переважають зернові культури — пшениця, ячмінь, рис. Значні території в долині р. Діяла зайняті під бавовник. Ірак займає перше місце по збиранню фініків (близько 500 тис. т. щорічно). Важливе місце також належить олійним культурам, овочівництву.

Тваринництво має кілька напрямків розвитку. Найбільш сприятливі умови у Верхній Месопотамії (території між Багдадом і Кіркуком), де розводять овець (більше 15 млн. голів), велику рогату худобу (2,5 млн. голів), а також верблюдів, ослів і коней цінних арабських порід.

Транспорт. Основним видом транспорту Іраку є автомобільний, частка якого становить 70% вантажоперевезень. Протяжність автомобільних доріг 30,8 тис. км., із яких 21,7 тис. км. — з твердим покриттям. Залізничний транспорт не має широкого використання. Основна магістраль Мосул-Багдад-Басра проходить через всю країну і сполучає найбільші економічні центри країни. Протяжність залізниць Іраку становить 3,3 тис. км.

Судноплавство розвинене у нижній частині Тигру та Євфрату, а також Шаттель-Араб, в гирлі якої знаходяться найбільші нафтоналивні порти Фао, Басра і Умм-Каср.

Важливе значення для Іраку має трубопровідний транспорт, що бере початок у зонах нафтовидобутку і з'єднується із нафтопереробними центрам;: країни, а також наливними портами в Перській затоці і Середземному мор: Баніяс (Сирія), Тріполі (Ліван).

Найбільший центр міжнародних авіаційних зв'язків — Багдад.

Економічні зв'язки. Ірак до початку 90-х років XX ст. був країною — партнером Радянського Союзу. Після Ірако-Кувейтської війни у 1990- 1991 рр. позбавлений широких міжнародних зв'язків через економічні санкції ООН. Основа експорту — нафта, вовняні килими, традиційні товарі: сільського господарства — фініки, вовна, бавовна. Імпортує машини, обладнання, транспортні засоби, продукти харчування, зерно.

Основні партнери: Японія, країни Європейського Союзу, арабські країни. За останні роки почали налагоджуватись відносини з Україною.

Територіальні відмінності. Виробнича спеціалізація, певні традиції ведення господарства, а також наявність природних особливостей дають змогу виділити на території Іраку три економічні райони.

Центральний (Багдадський). В структурі господарського комплексу Іраку це район з переважанням сільськогосподарського виробництва (ячмінь, особливо бавовник). Серед галузей промисловості домінують текстильна, харчова галузі промисловості, в останній час — нафтопереробна. Основний політичний, економічний центр району — столиця Багдад.

Північний (Мосульсько-Кіркукський) район, його в основному заселяють курди. Це основний нафтовидобувний район. Важливе значення в районі має вирощування пшениці (90% — усієї у країні), ячменю (40%) і розведення кіз (70%), овець (35%), великої рогатої худоби (30%). Основні центри: Мосул, Кіркук, Ербіль.

Південний (Банорський), в якому зосереджені плантації фінікової пальми, вирощується рис. Південний район — один із головних за видобутком і переробкою нафти. Приморське положення визначає його як головний центр зовнішньоекономічних зв'язків. Найбільший центр району — Басра.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua