Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Розділ другий

РЕГІОНИ І КРАЇНИ СВІТУ

Тема 11. АЗІЯ

1. ПІВДЕННО-ЗАХІДНА АЗІЯ

КОРОЛІВСТВО САУДІВСЬКА АРАВІЯ

 

Площа — 2150 тис. км2.

Населення — 20,9 млн. осіб.

Столиця — Ер-Ріяд (2,3 млн. осіб).

Географічне положення. Королівство Саудівська Аравія — одна з найбільших за площею країн Південно-Західної Азії. Вона займає понад 80% території Аравійського півострова, на сході має вихід до Перської затоки, на заході омивається водами Червоного моря. її країни — сусіди на півночі — Йорданія та Ірак, на північному сході — Кувейт, на сході — Катар, Об'єднані Арабські Емірати, на південному сході — Єменська Арабська Республіка. Саудівська Аравія знаходиться на перетині вигідних економічних і транспортних зв'язків країн Азії, Африки та Європи.

Державний устрій. Саудівська Аравія як країна у сьогоднішніх кордонах утворилася в 1926 р. після об'єднання окремих князівств Аравійського півострова у централізовану державу. За формою правління є абсолютною монархією. Глава і духовний лідер — король. Йому належить законодавча і виконавча влада. Діяльність партій та організацій заборонена. Грошова одиниця — Саудівський ріал. Середньорічний валовий національний продукт на одну людину в 1998 р. становив 6910 доларів США, що її якісно відрізняє від багатьох інших країн "третього світу".

Природні умови і ресурси. Для території Саудівської Аравії характерні різноманітні форми рельєфу. Гірські системи Хіджаз, Асір займають західну частину країни, що поступово на схід змінюються куестовими височинами Шемар, які, в свою чергу, далі на схід переходять у лавові рівнини, на території яких знаходяться пустелі Великий Нефуд, Малий Нефуд. Саудівська Аравія знаходиться у зоні формування субтропічного та тропічного кліматичних поясів. Середня температура становить +30° - +35° у літній і +12°С - +15°С у зимовий періоди. Максимальні літні температури +54° спостерігаються на крайньому півдні Саудівської Аравії, від'ємні - -11° у зимовий період на крайній півночі. Середньорічна кількість опадів становить 50-100 мл., в гірських районах до 400 мл. В пустелі Рубель-Халі і в деяких інших районах в окремі роки їх не випадає зовсім.Саудівська Аравія —- країна без постійних рік. Важливе значення відіграють підземні води. Ґрунти переважно пустельні щебенисті і піщані, на півночі — субтропічні сірі.

Основне національне багатство країни — нафта, найбільші запаси (25 млн. т.) якої зосереджені в районі Перської затоки. Саудівська Аравія багата також на руди чорних металів, мідь, свинець, цинк, золото тощо.

Населення. Чисельність населення Саудівської Аравії становить 20,9 млн. осіб (1998). Основна його кількість проживає вздовж узбережжя Червоного моря і Перської затоки, а також у столиці Ер-Ріяд. При середній щільності майже 10 осіб/км2 60% території країни майже незаселені. Національний склад Саудівської Аравії однорідний: саудівці — 82%, єменці — 9,6%, інші народності -8,2 %. Частка міського населення становить 80%. Середня тривалість життя — 70 років. Основна релігія — іслам, мова — арабська.

Господарство. Наявність запасів нафти та газу в Саудівській Аравії дає змогу розвивати нафто - і газовидобувну промисловості, які є стержнем всього господарського комплексу і основою економічної могутності країни. Основний район їх видобутку знаходиться в східній частині на найпотужніших у світі родовищах Хурайс, Абкайк, Харсанія. Важливе місце належить нафтопереробним галузям з центрами Рас-Тяннура, Джидда, Ер-Ріяд і видобутку попутної сірки із нафти в Абкайку. В Ед-Даммамі налагоджено виробництво мінеральних добрив. Важливе значення для Саудівської Аравії має цементна промисловість, річне виробництво — більше 1 млн. т. Основна частка виробництва електроенергії припадає на ТЕС, що працюють на нафтопродуктах і зосереджені біля великих міст і центрів нафтовидобутку. В 1999 р. в Саудівській Аравії діяло близько трьох тисяч невеликих і середніх підприємств металообробного, складального і будівельно-монтажного профілю, а також харчової промисловості.

Сільське господарство не відіграє важливого значення в економіці країни. В Саудівській Аравії тільки 1% земель придатні для обробітку, із них в сільському господарстві використовується тільки половина. Проте нові агротехнічні технології, внесення великої кількості мінеральних добрив (в середньому 370 кг/га щорічно) дозволяє збирати на південному заході країни високі врожаї пшениці, ячменю і проса, а також у передмістях овочів. Традиційне значення має вирощування фінікових пальм. Частка сільськогосподарського виробництва у ВНП країни становить 7% (1998).

Тваринництво є одним із давніх занять кочових племен Аравійського півострова. В Саудівській Аравії воно розвинене по всій країні, однак провідна його роль належить центральним районам. Розводять в основному овець (близько 3 млн. голів), кіз (1,6 млн. голів), верблюдів (0,6 млн. голів). У водах Червоного моря і Перської затоки займаються рибним промислом, а також виловом крабів і креветок.

Транспорт. Велика територія, складні природні умови, нерівномірність розселення населення і концентрація виробництва є основними факторами, що впливають на формування транспортної мережі Саудівської Аравії. Внутрішні перевезення в основному здійснюються залізничними і автомобільними дорогами, протяжність яких у країні становить відповідно 2,1 і 13,7 тис. км. Вони з'єднують столицю Ер-Ріяд з містами — портами у районі Перської затоки. Автомобільний транспорт відіграє важливу роль в зоні нафтовидобутку, а також у західному регіоні країни, де є основним видом сполучення і з'єднує всі великі міста на узбережжі Червоного моря: Джидду, Мекку, Джізан; здійснює всі перевезення.

Нафта і газ транспортується трубопроводами, основна мережа яких знаходиться в районі промислу — в зоні Перської затоки і з'єднує їх з найбільшими наливними портами Ель-Катиф, Ед-Даммам, а також портом Сайда (Ліван) на березі Середземного моря.

Найбільший порт Саудівської Аравії біля берегів Червоного моря — Джидда.

Повітряні лінії авіакомпанії "Сауді-Арабіенерланс" з'єднують столицю Ер-Ріяд й інші великі міста — Дахран, Джидда з країнами Близького Сходу і всього світу.

Зовнішньоекономічні зв'язки. Саудівська Аравія підтримує політичні і економічні зв'язки з країнами арабського світу, а також країнами — імпортерами нафти і газу.

Найбільшим торговим партнером Саудівської Аравії є Японія, частка якої становить близько 17% усієї вартості експорту і 10% імпорту, а також США (відповідно 15% і 22%), Південна Корея (10,7% і 3,3%). Вивозить Саудівська Аравія в арабські країни пшеницю, фініки, шкіру, суху рибу.

Ввозить метал, машини і обладнання, товари широкого вжитку, продукти харчування.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua