Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

 

Розділ перший

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ

Тема 7. ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ СВІТУ

2. Нерудна хімічна і будівельна сировина

Для потреб сільського господарства щорічно виготовляють сотні мільйонів тонн мінеральних добрив. Основою для їх виробництва служать калійні солі (сільвін і карналіт), фосфати (апатити, фосфорити) і азот, який отримують з повітря. Значні родовища калійних солей є у США і Канаді, Німеччині, Росії, Білорусі. Незначні їх запаси у країнах, що розвиваються, тому вони змушені масово імпортувати калійні добрива. Апатити магматичного походження приурочені до Кольського півострова (Росія) і півострова Лабрадор (Канада). Величезні запаси фосфоритів осадового походження сконцентровані у Західній Африці (Марокко), на Аравійському півострові у США (Флорида). Потужні родовища фосфоритів органічного походження є на острові Науру, які стали основою добробуту цієї невеликої країни.

Із інших мінералів у хімічній промисловості широко використовуються галіт (кухонна сіль) і сірка. Запаси солі на Землі практично невичерпні. Величезна її кількість розчинена у водах Світового океану, зустрічається у товщах гірських порід. Сіль видобувається більш ніж у ста країнах світу, але більше половини її використовується у промислово розвинених країнах, де вона служить основою для виробництва соди і хлору.

Сірка зустрічається у вигляді чистого мінералу, сполук із залізом і кальцієм, сірчистого газу та домішок у багатьох видах палива. Розвідані родовища самородної сірки широко розробляються у США, Мексиці, Польщі, Україні та Іраку. Із залізного колчедану сірку видобувають у багатьох промислово розвинених країнах, але все більше значення має отримання сірки та її сполук (у першу чергу сірчаної кислоти) при очистці вугілля та нафти.

Найбільші обсяги видобутку корисних копалин припадають на будівельні матеріали. Ресурси різноманітного будівельного каміння, вапняків, гіпсу, глини і піску настільки великі і поширені, що головним питанням при оцінці родовищ є не їх потужність і навіть не якість, а відстань до споживача й вартість транспортування. Це пояснюється тим, що більшість сировини для виробництва будівельних матеріалів має дуже низьку ціну (переважно менше одного долара за тонну). Лише кілька груп кам'яних мінералів видобуваються в будь-яких умовах їх залягання — це напівдорогоцінне і дорогоцінне каміння. Значними запасами цих мінералів володіють країни, в яких на поверхню виходять сильно зруйновані магматичні породи (Росія, Індія, Шрі-Ланка, Канада та ін.). Особливий інтерес викликають алмази, які, завдяки своїй твердості, широко використовуються у промисловості, а завдяки надзвичайній здатності переломлювати і розсіювати світло - як найдорожчі ювелірні прикраси. Найбільші алмазоносні провінції знаходяться на півдні Африки (ПАР, Конго, Ботсвана, Намібія) та у Якутії. Проте здавна відомі невеликі родовища алмазів в Індії, зараз вони виявлені в Австралії, Бразилії і на півночі Європейської частини Росії.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua