Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

 

Розділ перший

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ

Тема 6. ГЕОГРАФІЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ

10. Розміщення населення

Населення на Землі розміщене нерівномірно. Це зумовлено різними причинами:

а) впливом природного фактора: пустелі, тундра, високогір'я, території, вкриті льодом, та тропічні ліси не сприяють розселенню людей;

б) дією історичних особливостей заселення земної суші;

в) відмінностями в сучасній демографічній ситуації: особливості приросту населення на континентах;

г) впливом соціально-економічних умов життя людей, їх господарською діяльністю, рівнем розвитку виробництва.

Найвищу щільність населення мають країни, в яких на 1 км2 припадає 200 осіб. До цієї групи входять: Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Великобританія, Ізраїль, Ліван, Бангладеш, Індія, Республіка Корея, Японія, Філіппіни. Країни, в яких щільність населення близька до середньосвітової, — 46 осіб/км2: Камбоджа, Ірак, Ірландія, Малайзія, Марокко, Туніс, Мексика, Еквадор. Найнижчу щільність населення — 2 особи/км2 мають: Монголія, Лівія, Мавританія, Намібія, Гвіана, Австралія.

Загальна щільність населення Землі постійно змінюється. Якщо в 1950 р. вона становила 18 осіб/км2, в 1983 — 34, на початку 90-х років — 40, а в 1997 р. — 47. Близько 60% людства живе на низовинних ділянках Землі не вище 200 м., а 4/5 — на висотах до 500 м. над рівнем моря. Рідконаселені або зовсім не заселені території (у т. ч. материкові льодовики Антарктиди і Гренландії) займають майже 40% території суші, тут провіває 1% населення Землі.

У найбільш заселених районах світу, що займають до 7,0% території, проживає до 70% усього населення Землі.

Значні скупчення населення сформувалися як у старих сільськогосподарських, так і в нових індустріалізованих районах. Особливо висока щільність населення у промислово розвинених районах Європи, Північної Америки, а також у давніх районах штучного зрошення (Ганська, Нільська та Велика Китайська низовини). Тут, у найбільш густонаселених районах земної кулі, що займають менше 10% суші, живе близько 2/3 населення планети. Найбільш заселеною частиною світу є Азія. Демографічний центр в Азії розташований у районі Індостанського субконтиненту. Найбільш заселеними тут є райони інтенсивного сільського господарства, зокрема вирощування рису: дельти Гангу з Брахмапутрою, Іраваді. В Індонезії більшість населення концентрується на острові Ява з родючими ґрунтами вулканічного походження (щільність населення перевищує 700 осіб/км2). Сільське населення Південно-західної Азії зосереджене вздовж передгір'їв Лівану, Ельбрусу, у межиріччі Тигру і Євфрату. Досить висока щільність населення на узбережжі Перської затоки, що пов'язано з видобутком нафти, а також навколо Японського моря (на Японських островах — більше 300 осіб/км2, у Південній Кореї — близько 500 осіб/км2).

Нерівномірно заселена і Європа. Один регіон з підвищеною щільністю населення простягається з півночі на південь — від Північної Ірландії через Англію, долину Рейну до Північної Італії, — і переривається лише в Альпах. Цей пояс зосереджує багато галузей промисловості та інтенсивне сільське господарство, розвинену інфраструктуру. Другий проходить на заході Європи від Бретані, вздовж річок Самбір і Маас через північ Франції та Німеччину. Висока концентрація населення у Північно-Західній Європі пояснюється тим, що саме тут зародилися промислові райони, що призвело до підвищення природного приросту населення і притоку робочої сили. У Західній, Центральній, Південно-Західній і Південній Франції, на Піренейському, Апеннінському півостровах, на островах Середземного моря проживає близько 130 млн. осіб. Середня щільність населення тут досягає 119 осіб/км2.

Серед країн Центрально-Східної Європи високу щільність населення має Україна — 81 особа/км2, Молдова — 130 осіб/км2. Середня щільність населення Росії — 8,7 особи/км2.

Досить висока щільність населення характерна для ряду країн Центральної Європи, але розміщено воно нерівномірно. Малозаселеними є гірські території і лісові масиви. Пересічна щільність населення Польщі становить 127 осіб/км2, максимальна — понад 300 — у промислових районах Верхньої та Нижньої Сілезії. Щільність населення Чехії — 134 особи/км2, Словаччини — 112, Угорщини — 111. Чимало населення Східної частини Південної Європи зосереджене на узбережжі Адріатичного моря; на 1 км2 припадає: у Сербії, Чорногорії — по 42 особи, Словенії — 100, Македонії — 4, Хорватії — 85, Боснії і Герцеговині — 70 осіб/км2.

Розміщення населення у Північній Америці значною мірою залежить від часу заселення окремих територій. Основна кількість населення США і Канади зосереджена на схід від 85° з. д. у регіоні, обмеженому Атлантичним узбережжям, вузькою смугою кордону між США і Канадою (до Великих озер), південними берегами озер до рік Міссісіпі і Огайо. У цій частині материка проживає близько 130 млн. осіб.

У регіоні Центральної Америки особливо густо заселені Антильські острови: на Ямайці на 1 км2 припадає 200 осіб, на Тринідаді, Тобаго і Барбадосі — 580 осіб. Невисокі показники щільності населення в пустельних районах північно-західної Мексики.

Значна кількість жителів Південної Америки живе в прибережних районах на західних і східних окраїнах континенту. Великі площі екваторіальних лісів Амазонії і саван (чако), а також Патагонія і Вогняна Земля заселені недостатньо.

На Африканському континенті щільність населення дуже низька. Особні причини — природні умови (пустелі, вологі екваторіальні ліси, гірські території), а також колонізація, работоргівля в минулому. Найбільше населення сконцентровано у прибережних районах, де зосереджені великі міста або плантації. Це середземноморські райони Магрібу, береги Гвінейської затоки від Кот-Д’Івуару до Камеруну, а також рівнини Нігерії.

В Австралії найгустіше заселені території на східній, південно-східній окраїнах континенту.

Суворі кліматичні умови завадили заселенню арктичної та субарктичної зон, тут живе менше 0,1% населення планети.

Правда, у сучасних умовах роль контрастів, викликаних природними умовами, знижується. У зв'язку з індустріалізацією, впровадженням науково-технічного прогресу щораз більший вплив на розміщення населення мають соціально-економічні фактори.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua