Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

 

Розділ перший

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ

Тема 6. ГЕОГРАФІЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ

8. Релігійний склад населення

Релігія відіграє важливу роль в особистому і соціальному житті людей багатьох країн. Це стосується і економічно розвинених країн, де Церква впливає на політику, виховання, шкільну освіту й інші сфери життя.

Релігійний склад населення світу досить неоднорідний. Релігійні вірування поділяють на примітивні, місцеві і світові релігії.

Основні релігійні напрями (конфесії) та їх географія, 1994 р.

Релігія

Кількість віруючих, млн. осіб

Головні райони і країни розповсюдження

 

1

2

3

 

Світові релігії

 

Християнство, у т.ч.

1901

 

католицизм

1058

Франція, Італія, Іспанія, Португалія, Австрія, Бельгія, Ірландія, Польща, Литва, Україна, Чехія, Словаччина, Угорщина, Словенія, Хорватія, США, Канада, Філіппіни, країни Латинської Америки

 

протестантизм

643

Великобританія, Німеччина, Нідерланди, Швейцарія, країни Північної Європи, Латвія, Естонія, США, Австралія, Нова Зеландія, ПАР

 

православ'я

199

Росія, Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Болгарія, Румунія, Союзна Республіка Югославія, Греція, Кіпр

 

Іслам

1033

Албанія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Росія, Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Таджикистан, Туркменістан, Азербайджан, країни Південно-Західної Азії, Північної, Західної і Східної Африки, Афганістан, Індія, Пакистан, Бангладеш, Індонезія, Малайзія

 

Буддизм і ламаїзм

339

Китай, Монголія, Японія, М'янма, Таїланд, В'єтнам, Камбоджа, Лаос, Малайзія, Шрі-Ланка, Росія

Місцеві релігії

 

Індуїзм (брахманізм)

764

Індія, Непал, Шрі-Ланка

 

Конфуціанство і даосизм

210

Китай

 

Синтоїзм

99

Японія

 

 

Юдаїзм

13

Ізраїль, США, Росія, Україна, країни Європи

 

Джайнізм і сикхізм

24

Індія, Східний Пенджаб

 

Зороастризм

0,4

Західна Індія

 

Примітивні релігії

 

Тотемізм, магія, фети

Народи тропічної Африки, індіанці Америки,

 

шизм, анімізм, культ предків

99

аборигени Австралії, Океанії, окремі племена Азії

Примітивні релігійні вірування, що виникли в первісному суспільстві, включають тотемізм, магію, фетишизм, анімізм, культ предків. В їх основі лежить віра у зв'язок людини з певним предметом, що має таємничу силу, з тваринами, явищами природи; система певних дій і заклинань. Ці форми релігії збереглися у деяких народів тропічної Африки, багатьох груп індіанців Америки, аборигенів Австралії і островів Океанії, у деяких районах Азії.

Місцеві (традиційні) релігії виникали серед одного народу або групи народів, об'єднаних в одній державі. До місцевих релігій відносять юдаїзм, конфуціанство і синтоїзм, даосизм, джайнізм і сикхізм, зороастризм, індуїзм. Прихильники цих релігій — переважно жителі Азії.

Світові релігії розповсюджені серед народів різних країн і різних континентів. До них відносяться буддизм, християнство, іслам. їх сповідають близько трьох мільярдів осіб: християнство — більше 1 млрд. 800 млн., у т.ч. католиків — 1 млрд. осіб, іслам — близько 800 млн. і буддизм — 260 млн.

В Європі розповсюджено майже виключно християнство, причому католицизм найбільш широко представлений у південній, частково в західній і східній її частинах; протестантизм — у північній, центральній і західній; православ'я — на південному сході. У країнах колишнього СРСР зосереджено православ'я, мусульманство, юдаїзм, частково католицизм.

В Азії найбільш розповсюджене мусульманство (іслам) переважно сунітського спрямування, а в Ірані, Ємені, Іраку — шиїтського (понад 100 млн. осіб). За кількістю віруючих найбільшою мусульманською країною є Індонезія. Азія — це континент, де зосереджені буддизм, індуїзм, конфуціанство, синтоїзм; християнство розповсюджене на Філіппінах, у Лівані і на Кіпрі.

В Африці, особливо в її північній частині, а також в Сомалі, панує іслам (суніти), у ПАР переважає протестантство серед білого населення, в Ефіопії — християнство. У більшості країн представлені католики і протестанти, а також місцеві традиційні (примітивні) релігії.

В Австралії серед віруючих переважають протестанти і католики, аборигени — представники примітивних релігій.

На Америку припадає більше половини всіх католиків світу (США, Канада, країни Латинської Америки) і значна частина протестантів (в США 72 млн. протестантів і 52 млн. католиків). Серед протестантів поширені лютерани, баптисти, англіканці, реформатори, пресвітеріанці, методисти, послідовники "армії спасіння", мормони, п'ятидесятники, свідки Ієгови та ін.

В Україні після встановлення незалежності утворилася Українська Православна Церква, відновилася діяльність Греко-Католицької Церкви, відкрилися мечеті та синагоги, інші культові споруди.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua