Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

 

Розділ перший

ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ГЕОГРАФІЇ

Тема 4. ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ

 

3. Держави на політичній карті світу

Найпоширенішими і найзагальнішими, найбільш "географічними", даними про країни світу є їх площа та населення. Найбільшими державами світу за площею є Росія, Канада та Китай, відповідно — 17075; 9971; 9573 тис. км2. Найменшими за площею державами є Науру, Монако та Ватикан, відповідно — 21; 2; 0,4 км2. Першу та останню десятку найбільших і найменших за площею держав світу наведено у таблиці.

 

Найбільші та найменші за площею держави світу

Найбільші

держави

Найменші

держави

Держава

Площа, тис. км2

Держава

Площа, км2

Росія

Канада

Китай

США

Бразилія

Австралія

Індія

Аргентина Казахстан

Судан

17075

9971

9573

9529

8512

7682

3287

2767

2717

2504

Мальта

Мальдіви

Сент-Кітс і Невіс

Маршали

Ліхтенштейн

Сан-Марино

Тувалу

Науру

Монако

Ватикан

316

298

269

181

160

62

24

21

2

0,4

 

Найбільшими державами світу за населенням є Китай, Індія та США, відповідно 1267; 1030; 273 млн. осіб. Найменшими за населенням державами є Науру, Тувалу та Ватикан, відповідно 10; 9; 0,8 тис. осіб. До першої та останньої десятки найчисленніших і найменш чисельних держав світу належать країни, наведені у таблиці.

Найбільші та найменші за населенням держави світу

Найбільші держави

Найменші держави

Держава

Населення,млн. осіб

Держава

Населення: тис. осіб

Китай

Індія

США

Індонезія

Бразилія

Росія

Пакистан

Бангладеш

Японія

Нігерія

1267

1030

273

209

168

148

138

127

126

109

Андорра

Маршали

Сент-Кітс і Невіс

Ліхтенштейн

Монако

Сан-Марино

Палау

Науру

Тувалу

Ватикан

62

52

42

30

29

24

16

10

9

0,8

Як видно, Китай займає перші, а Науру та Ватикан останні місця серед держав світу як за площею, так і за населенням. Україна має площу 604 тис. км2 і за цим показником займає 43 місце у світі, населяє її менше 50 млн. осіб, це 23 місце у світі.

Поширеним є також поділ країн світу за формою державного правління та формою державного устрою. Форма державного правління, це певний тип співвідношення між видами влади — законодавчою, виконавчою та судовою. За формою державного правління країни світу поділяють на монархії та республіки. Нараховується близько 40 монархій та 150 республік. Монархії бувають абсолютні та конституційні. Абсолютними монархіями сьогодні є Оман, Бутан, Свазіленд. Конституційні монархії поширені більше, ніж абсолютні. До них належать, зокрема, Великобританія, Швеція, Японія та ін. Окремою групою серед абсолютних монархій є теократичні — Ватикан, Саудівська Аравія, Бруней.

Республіки бувають президентськими, президентсько-парламентськими та парламентськими. Класичною президентською республікою є СІНА, а також Бразилія, Грузія та ін. Президентсько-парламентські республіки більше поширені в Європі. Це Франція, Польща, Росія, а також Україна. Парламентськими республіками є Німеччина, Угорщина, Ізраїль та ін.

Форма державного устрою — це певний тип співвідношень між центральними та місцевими органами влади. За формою державного устрою крани світу поділяють на унітарні та федеративні. В унітарних державах на всій території країни існує єдине законодавство, місцеві органи самоврядування мають представницькі повноваження, формування адміністративно-територіального поділу є компетенцією центральної влади. У федеративних країнах загальнодержавне законодавство поєднується з законодавством суб'єктів федерації, суб'єкти федерації повинні бути одного типу і з рівними правами (штати, землі, провінції), границі суб'єктів федерації не можуть бути змінені без їхньої згоди. У світі нараховується близько 170 унітарних і 20 федеративних держав. Прикладом унітарних держав є Франція, Польща, Японія, а також Україна. Федеративні держави бувають територіальні, національно-територіальні та національні. Територіальні федерації — це Німеччина, США, Австралія та ін. До національно-територіальних федерацій можна віднести Швейцарію (офіційна назва Швейцарська конфедерація), Бельгію та Канаду. Переважно національною федерацією є Індія, у майбутньому національною федерацією повинна стати Боснія — Герцеговина. Росія, незважаючи на свою офіційну назву — Російська федерація, не є федеративною державою.

ООН широко використовує регіоналізацію світу, об'єднуючи країни в кремі регіони. Їх 24 — Північна Європа, Західна Європа, Південна Європа, Східна Європа, Росія, Південно-Західна Азія, Центральна Азія, Південна Азія, Східна Азія, Південно-Східна Азія, Північна Африка, Західна Африка, Центральна Африка, Східна Африка, Південно-Східна Африка, Південна Африка, Північна Америка, Центральна Америка, Карибська Америка, Андська Америка, Тропічна Південна Америка, Помірна Південна Америка, Австралія, Океанія. Кожен регіон характеризують схожість природних умов, фізико - і економіко — географічного положення, умов побуту і господарської діяльності людей, історії і культури народів, які проживають у ньому, близькістю рівнів соціально-економічного розвитку і структур економіки розташованих у ньому країн.

Залежні країни світу також класифікують за площею і населенням. Найбільшими залежними країнами світу за площею є Гренландія (Дан.), Гвіана (Фр.), Нова Каледонія (Фр.), відповідно 2176; 84 та 19 тис. км2. Найменшими за площею є Мелілья (Ісп.), Гібралтар (Брит.), Піткерн (Брит.), відповідно 10, 7 та 5 км2. Найбільшими за населенням залежними країнами світу є Пуерто-Ріко (США), Реюньйон (Фр.) та Гваделупа (Фр.), відповідно 3,6; 0,6 та 0,4 млн. осіб. Найменшими за населенням є Фолкленди, Піткерн та Чагос (усі — Брит.), відповідно 2121; 55 та 25 осіб. Як видно, найбільші за площею і населенням залежні країни перебувають під владою Франції, а найменші — Великобританії.

Залежні країни мають різний офіційний статус. Наприклад, "колонія" — Фолкленди (Брит.); "заморський департамент" — Реюньйон (Фр.); "заморська територія" — Нова Каледонія (Фр.); "острівна територія" — Токелау (Н. Зел.); "неінкорпорована територія" — Гуам (США) та ін. Найбільшу кількість залежних країн має Великобританія — 11 та Франція — 8. Найменше залежних країн у Данії, Нідерландів та Іспанії — по 2 .

Особливий статус має Антарктида. Її міжнародно-правовий режим визначається договором від 1 жовтня 1959 р. Згідно з ним, будь-яка держава позбавлена права встановлювати політичний суверенітет над цим континентом або його частиною. На 1998 р. договір підписали 39 держав.

В Антарктиді проводяться систематичні наукові дослідження. Свої наукові станції мають 15 країн, зокрема з 1996 р. Україна — "Академік Вернадський".

 

Розподіл залежних країн світу за державами-суверенами

Держава-суверен

№№

Залежна країна

Держава-суверен

№№

Залежна країна

 

Великобританія

1

Гібралтар

 

2

Чагос

 

3

Сент-Гелена

Данія

1

Фарери

 

4

Бермуди

2

Гренландія

 

5

Каймани

Нідерланди

1

Антили

 

6

Теркс і Кайкос

2

Аруба

 

7

Віргіни

Іспанія

1

Сеута

 

8

Анґілья

2

Мелілья

 

9

Монтсеррат

США

1

Пуерто-Ріко

 

10

Фолкленди

2

Віргіни

 

 

11

Піткерн

3

Гуам

Франція

1

Реюньйон

4

Маріани

 

2

Сент-П'єр і Мікелон

5

Самоа Східне

 

3

Гваделупа

Нова Зеландія

1

Ніуе

 

4

Мартиніка

2

Кука

 

5

Гвіана

3

Токелау

 

6

Нова Каледонія

 


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua