Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Розділ другий

РЕГІОНИ І КРАЇНИ СВІТУ

Тема 15. ОКЕАНІЯ

НОВА ЗЕЛАНДІЯ

Площа — 270,5 тис. км2.

Населення — 3,9 млн. осіб.

Столиця — Веллінгтон (3,26 млн. осіб).

Нова Зеландія — держава, що знаходиться у південно-західній частині Тихого океану за 1600 км. на південний схід від Австралії. Розташована на двох великих островах, які називають "Північним" і "Південним", та декількох невеликих. Острови розділені протокою Кука завширшки 26 км., через яку здійснюється поромна переправа.

Відкрив Нову Зеландію голландський мореплавець А. Тасман у 1642 р., а дослідив її знаменитий англійський капітан Дж. Кук. Організоване заселення Нової Зеландії розпочалось вихідцями з Великобританії у 1839 р. У 1840 р. представники маорійських племен і англійського уряду підписали угоду, згідно з якою було встановлено британський суверенітет над Новою Зеландією і взаємовідносини між місцевими племенами, білими поселенцями і британською короною. В 1907 р. країні було надано статус домініону, а в 1931 р., за рішенням англійського парламенту, вона отримала право на повну самостійність у зовнішніх і внутрішніх справах, тобто стала незалежною державою, але залишилася у складі Британської співдружності. Главою держави є королева Великобританії. Її представляє генерал-губернатор, який призначається за пропозицією новозеландського уряду. Законодавча влада належить однопалатному парламенту — палаті представників, що вибираються терміном на чотири роки. Виконавчу владу здійснює уряд на чолі з прем'єр-міністром.

Країна є членом ООН, Світового банку, МВФ, Організації економічного співробітництва та розвитку. Новозеландський уряд займає активну позицію в питаннях захисту навколишнього середовища, зміцнення регіонального і глобального миру і безпеки, виступив з ініціативою Договору про без'ядерну зону у південній частині Тихого океану. Нова Зеландія постійний учасник миротворчої діяльності ООН.

Найпопулярнішими політичними партіями в країні є Національна партія Нової Зеландії, Лейбористська, а також Ліберальна партії.

Важливим чинником формування господарського комплексу Нової Зеландії, як і будь-якої країни, залишається природно-ресурсний потенціал. Найбільшим багатством цієї острівної країни є земля і клімат. М'який клімат з невеликими амплітудами температур, при відсутності засух і перезволожень, майже цілорічна вегетація рослин створюють унікальні можливості для розвитку сільськогосподарського виробництва, зокрема тваринництва. Навіть гористість території, де висоти від 200 до 1000 м. займають дві третини Нової Зеландії, не є перешкодою для ефективного землеробства, адже країна знаходиться в субтропічному і помірному кліматичних поясах.

Нова Зеландія бідна на мінеральну сировину. Однак володіє значними гідроресурсами і гідротермальною енергією, унікальними природними ландшафтами, де поєднуються засніжені вершини з льодовиками, каньйони рік з водоспадами, Грязєві вулкани з численними гейзерами.

Будучи геологічно молодою частиною земної кулі, Нова Зеландія входить до знаменитого тихоокеанського "вулканічного кільця". Прояви вулканічної діяльності найхарактерніші для Північного острова.

Населення країни на середину 2001 р. становило 3900 тис. осіб, середня щільність населення — 14 осіб/км2. Майже три чверті населення проживає на Північному острові. Більшість населення країни — це переселенці з Великобританії та деяких інших європейських країн — 88%. Місцевого населення — маорі (полінезійців австралійської мовної сім'ї, чиї пращури мігрували до Нової Зеландії в XIV ст.), нараховується 234 тис. осіб, або 6%. Вони зберегли свою мову і культуру. На новозеландських островах проживають й інші полінезійці. Мова в країні — англійська і маорі. За віросповіданням новозеландці поділяються на англіканців — 21,4% (пресвітеріанців — 16,0, католиків — 14,8, протестантів (Sonstige) — 28,1 і невіруючих — 19,7%), більшість маорі члени християнських сект Ратана й Рингату.

Нова Зеландія — високоурбанізована держава — 87% (1999). Найбільшими містами є Окленд (945 тис. осіб), Веллінгтон (326 тис. осіб), Крайстчерч (312 тис. осіб), Гамілтон (152 тис. осіб) і Данідін (111 тис. осіб).

Середня тривалість життя — 76 років (73 роки — чоловіки, 79 років — жінки). Рівень народжуваності — 15‰, рівень смертності — 7,0‰. Природний приріст — досить високий — 8‰ (2000). Працездатного населення нараховується близько 1,5 млн. осіб.

Господарство. Нова Зеландія — високорозвинена індустріально-аграрна країна. У структурі виробництва ВНП на сферу послуг припадає 70%, промисловість — 21% і сільське господарство — 9% Загальний обсяг ВНП у 1988 р. становив 55480 млн. дол.

У структурі зайнятості населення найбільша частка припадає на сферу послуг — 70%, промисловість — 21% і сільське господарство — 9%.

У промисловості найважливішими галузями вважаються харчова, целюлозо-паперова, машинобудівна, хімічна і текстильна. Харчова промисловість виділяється виробництвом масла, твердих сирів, молоко продуктів, а також продуктів з баранини, ягнятини і яловичини. Новозеландці продукують пиломатеріали, фанеру, папір, картон. Основою машинобудування є підприємства, що займаються складанням (40-45 тис. штук щорічно) і ремонтом автомобілів. Металургійні підприємства нараховують два сталеливарні заводи, що розміщені в районі Окленда, і один алюмінієвий завод — біля м. Бефф. Ці підприємства задовольняють не лише власні потреби, а й частково експортують свою продукцію.

Високорозвинене сільське господарство, яке забезпечує 9% ВНП і близько 10% зайнятих, орієнтується переважно на зовнішній ринок. Для сільськогосподарських угідь використовується більше половини території країни. Основною галуззю спеціалізації є тваринництво (18 млн. га займають цілорічні пасовища, 60 млн. овець і 10 млн. голів великої рогатої худоби), яке забезпечує до 80% вартості сільськогосподарської продукції.

Транспорт. Протяжність залізниць — понад 5,6 тис. км. Автодороги прокладені на відстані 100 тис. км. У зовнішніх перевезеннях важливе значення має морський транспорт.

Високорозвинена сфера послуг забезпечує високий рівень обслуговування новозеландців. Тут створюється 70% ВНП країни.

Останніми роками, як і у всій Океанії, зростає значення іноземного туризму. Серед визначних місць і пам'яток — картинна галерея в Окленді, музей транспорту і техніки, Трояндовий сад Парнелла. У Веллінгтоні — Національна галерея мистецтв, Національний музей. Унікальною є природа Нової Зеландії: поєднання морських пляжів, гірських ландшафтів з мальовничими вершинами — приваблює туристів з Австралії, США, Японії.

Зовнішньоекономічні зв'язки. За обсягом зовнішньої торгівлі на одного жителя і доходами експорту, що становлять майже третину ВНП країни, Нова Зеландія займає одне з перших місць у світі. Наприкінці 1990-х років щорічний зовнішньоекономічний обіг становив майже 30 млрд. доларів. Обсяг імпорту в 1999 р. перевищив експорт на 1,9 млрд. дол. У структурі експорту переважає сільськогосподарська продукція (молочна продукція, м'ясо, вовна, фрукти, казеїн, риба), що забезпечують 60% експортних надходжень. Ввозять новозеландці переважно машини, обладнання, транспортні засоби, частка яких становить десь близько двох п'ятих імпорту. Основними торговельними партнерами острівної країни є Австралія, Японія, США, Великобританія, Китай, країни АСЕАН.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua