Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

Філософія посібник

Тема 5. ПРАКСЕОЛОГІЯ

§ 1. Практика, її структура і різновиди

Практично-діяльнісні виміри сутності людини

Важко, а то й неможливо знайти людину, яка за все своє життя не виконала б навіть однієї найменшої дії. У цьому знаходять точку збігу, наприклад, такі непримиренні ідеї, як біблійне, християнське вчення про створення людини і не менш відомий твір Фрідріха Енгельса «Роль праці у перетворенні мавпи на людину». Вказана спільність стосується, звісно, звичного, земного життя. Фізична праця не завжди результативна: «І до Адама сказав Він: «... проклята через тебе земля! Ти в скорботі будеш їсти від неї всі дні свого життя. Тернину й осот вона буде родити тобі, і ти будеш їсти траву польову. У поті свого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий. Бо ти порох, - і до пороху вернешся». Вона є наслідком гріхопадіння і реальністю, яка існуватиме до другого пришестя Христа. На думку співзасновника марксизму, що дав один із класичних зразків натуралістичної концепції антропогенезу, праця — «перша основна умова всього людського життя, до того ж такою мірою, що ми у відомому сенсі маємо сказати: праця створила саму людину».

У темі «Філософська антропологія» йтиметься про наявні в історії культури визначення людини. Нагадаємо деякі зі шкільної програми: «Людина — тварина, яка вміє виробляти речі»; «Людина — це тварина, здатна продукувати засоби виробництва»; «Людина — тварина, здатна до свідомих цілеспрямованих дій»; «Людина — тварина, що живе у світі свободи і є творчим суб'єктом»; «Сутність людини є сукупність відносин з іншими людьми»; «Праця створила людину і становить її сутність»; «Людина — істота, яка підкоряється моральному імперативові»; «Людина — звір, що прагне нового» і т. п.

Як бачимо, сутність людини так чи інакше описується характеристиками практики. Це не випадково. Практика справді прямо стосується людської природи. Усі різновиди практичної діяльності впливають на сутнісну визначеність людської істоти.


НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua