Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

Природознавство
Всесвіт як середовище життя людини

Умови життя на планеті Земля

Рельєф. Чинники, що впливають на формування рельєфу

Літосфера
Літосфера — тверда оболонка Землі (земна кора).


Літосфера складається з окремих блоків — літосферних плит. Літосферні плити рухаються в горизонтальному напрямку, зіштовхуючись в одних місцях і розходячись в інших. Це стає причиною утворення складок земної кори (горотворення). У місцях розходження літосферних плит утворюються западини, куди підіймається магма, формуючи новий шар кори. Між літосферними плитами утворюються складчасті пояси — відносно рухомі ділянки земної кори. Їх ще називають сейсмічними поясами. У місцях зіткнення літосферних плит спостерігається підвищена сейсмічна активність.
Рельєф
Рельєф — це сукупність поверхонь суходолу, дна морів та океанів, різноманітних за обрисами, розмірами, похо-дженням, віком.

Рельєфоутворювальні фактори

Вивітрювання. Під дією перепаду денних і нічних температур у міцних гірських породах з’являються тріщини. Вода у вигляді дощу та снігу потрапляє в ці тріщини і ще збільшує їх, розчиняючи при цьому деякі мінерали. Вітер, діючи на ці ділянки, поглиблює тріщини до такого стану, коли відколюються шматки породи, а з поверхні відшаровуються дрібні частинки.
Переміщення й нагромадження гірських порід. Під час танення льодовиків, після дощів фрагменти гірських порід переносяться водою. В області швидкої течії осідають великі фрагменти, а де течія вповільнюється — дрібні камінці. На рівнинах водяний потік уповільнюється, і там осідає пісок і глина.
Форми рельєфу

Форми рельєфу пов’язані з тектонічними структурами. Давнім платформам відповідають рівнини, а поясам складчастості — гірські системи. 
НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua