Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

Природознавство
Людина та середовище її життя

Світ явищ, у якому живе людина

Теплові явища

Тепловий рух
Тепловий рух відрізняється від механічного тим, що в ньому беруть участь частинки, які рухаються самостійно і з котрих складається речовина, — атоми й молекули. У газах частинки рухаються безладно, з різною швидкістю по всьому об’єму. У твердих тілах частинки безладно коливаються біля своїх сталих положень. Під час нагрівання швидкість теплового руху збільшується, у процесі охолодження — зменшується.
Енергію руху та взаємодії частинок, з яких складається тіло, називають внутрішньою енергією. Перенесення енергії від більш нагрітих ділянок тіла до менш нагрітих у результаті теплового руху та взаємодії частинок називають теплопровідністю. Найбільша теплопровідність у металів, менша — у рідин, незначна — у газів. Речовини з низькою теплопровідністю використовують там, де необхідно оберігати тіло від охолодження чи перегрівання. Наприклад, будинки споруджують не з металу, а із цегли, бетону, дерева. Теплопровідність веде до вирівнювання температури тіла.
Енергія, яку тіло одержує або втрачає під час теплопередачі, називається кількістю теплоти. Теплоту вимірюють термометром і виражають у градусах Цельсія — °C.
Теплові явища в природі
Теплова енергія Сонця надходить на нашу планету постійно й відносно рівномірно. Але через обертання Землі та зміну нею положення щодо Сонця різні зони планети одержують неоднакову кількість тепла з визначеною періодичністю (ритмічністю).
Розрізняють річні й добові ритми. Річні цикли складаються із чотирьох пір року, добові — зі зміни дня і ночі.
Теплові явища в природі добре розглядати на прикладі води. Узимку вода у водоймах перетворюється на кригу. Густина льоду менша, ніж густина води, і крига перебуває на її поверхні. Це дозволяє виживати водяним тваринам при низьких температурах. Сніг, покриваючи ґрунт, перешкоджає його промерзанню, що дозволяє зимувати багаторічним рослинам і зерновим культурам, посіяним восени. Розтавання криги свідчить про підвищення температури повітря й прихід весни. Під час весняного танення снігу ґрунт насичується вологою, що й уможливлює проростання насіння та багаторічних рослин. Нагріваючись, вода випаровується й переходить у газоподібний стан. Пара, піднімаючись у верхні шари атмосфери, охолоджується й випадає у вигляді дощу.
Сезонні пристосування живих організмів
Живі організми по-різному пристосовуються до зміни температури.

Однорічні рослини переносять холодний час року в стані насіння. Багаторічні трав’янисті рослини зберігають запас поживних речовин у корінні. Деревні рослини захищає кора. У клітинах зимуючих рослин є розчинена глюкоза, що перешкоджає їхньому промерзанню.

НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua