Головна

Шкільна бібліотека

Перелік предметів

Англійська мова
Біологія
Географія
Економіка
Інформатика
Історія
Математика
Німецька мова
ОБЖ
Політологія
Право
Природознавство
Психологія і педагогіка
Російська мова
Соціологія
Фізика
Філософія
Французька мова
Українська мова
Хімія

Підручники в PDF


 

Географія
Фізична географія України

Загальна характеристика природних умов і природних ресурсів України

Тектонічні структури України

В основі більшої частини території України лежить Східноєвропейська платформа. На півдні до неї приєднується молода платформа — Скіфська плита. Крайній південь і південний захід представлені невеликими ділянками альпійської складчастості.
Східноєвропейська платформа — одна з найдавніших на Землі — має докембрійський вік; її формування закінчилося близько 2 млрд років тому. Протягом наступного часу її фундамент то занурювався, то підіймався, зазнаючи розломів, уздовж яких окремі ділянки зміщувалися одна відносно іншої. Таким чином, тут виділився Український щит — ділянка, де осадовий чохол є мінімальним. На більшій частині щита давні кристалічні породи виходять на поверхню. Щит простягнувся від Рівненської і Житомирської областей до узбережжя Азовського моря. Його довжина — 1100 км, ширина — від 100 до 250 км. На захід від щита розташована Волино-Подільська плита з потужністю осадового чохла 2000—2500 м; ще далі — Галицько-Волинська западина, де фундамент перекритий чохлом осадових порід потужністю 3000—7000 м.
На лівобережжі Дніпра простяглася Дніпровсько-Донецька западина з глибоко зануреним фундаментом і осадовим чохлом потужністю 4000—6000 м і більше.
Приморська частина України і північний Крим лежать на молодій Скіфській плиті. Фундамент плити рівний, перекритий осадовим чохлом потужністю від 500—1000 м на півдні до 3000—6000 м на півночі.
Особливе місце в тектонічній структурі України посідають області альпійської складчастості, перед якими сформувалися передгірні прогини з потужним осадовим чохлом. Формування складчастих областей і досі триває: тут спостерігаються землетруси. 
НазадЗмістВперед

 

 
© www.SchoolLib.com.ua